Hlavní události:
• Pád vlády v Německu a ve Francii
• Prezident Jižní Koreje vyhlásil stanné právo
• Bitcoin překonal hranici 100 000 USD
Shrnutí:
Po zvolení Trumpa prezidentem americké akcie, a i jiná aktiva jako bitcoin rostla na ceně až do konce listopadu. V USA to tak vypadá, že je politická situace vyřešena a částečně víme, co to budoucna očekávat.
Jenže v Evropě nám začíná padat jedna vláda za druhou, nejdříve to byla na začátku listopadu německá vláda v čele s kancléřem Olafem Scholzem, kde poté byly na únor vyhlášeny předčasné volby. Začátkem prosince padla také vláda ve Francii a ve Velké Británii se údajně sbírají podpisy pro vyhlášení nedůvěry vládě.
Ale tohle všechno je slabý odvar oproti situaci v Jižní Koreji, kde prezident Jun Sok-jol v úterý 3.12. v mimořádném televizním projevu oznámil vyhlášení stanného práva. Důvod byl kvůli údajnému sympatizování opoziční strany se Severní Koreou.
Jižní Korea je sice prezidentská republika a prezident na to má právo, ale parlament poté začal hlasovat o zrušení stanného práva. Během hlasování vstoupili do parlamentu vojáci, na střeše přistály vrtulníky a po městě jezdily tanky.
Později armáda parlament opustila a uvedla, že stanné právo v zemi zůstane zachováno, dokud ho nezruší prezident. Ten v průběhu noci ustoupil a stanné právo odvolal, což následně potvrdila i vláda. A prezident teď bude naopak vyšetřován za velezradu. Akcie v Jižní Koreji na to ale téměř nereagovaly a jde o situaci, kterou rozhodně nikdo neočekával.
Ale přesuneme se dál k makroekonomickým číslům, kde meziroční míra inflace v USA vyšla za říjen opět lehce nad očekávání na 2,6 %. Stále ale jde o hodnotu v tolerančním pásmu americké centrální banky.
Nezaměstnanost v USA za listopad vyrostla trochu překvapivě až na 4,2 % a do konce roku se stále očekává její mírný nárůst až na 4,3 %.
Prozatím Fed stále signalizuje, že bude úrokové sazby snižovat jen pozvolna o 0,25 % pro příštích několik zasedání. Úrokové sazby ale aktuálně plánují dlouhodobě držet v pásmu 3,5 až 3,7 %. Více informací se ale dozvíme na prosincovém zasedání.
Meziroční míra inflace za říjen u nás vyšla opět na zvýšené úrovni až 2,8 %. Zá opětovným růstem stály dražší potraviny a především služby, konkrétně vodné a stočné. Dokud se ale inflace drží pod 3 %, pak to ČNB nebude znepokojovat a pravděpodobně přistoupí v prosinci k dalšímu snížení úrokových sazeb.
Co se týká výsledků meziroční inflace v Evropě, pak ta se za měsíc říjen se v Evropě drží přesně na 2 % hranici. Pro další měsíce se ale očekává jen mírný nárůst nad 2 %. Další zasedání ECB také proběhne v polovině prosince.
A jak si vedla ostatní aktiva? Cena ropy mírně poklesla a drží se pod 70 USD za barel. Zlato po zvolení Trumpa pokračovalo v poklesu na 2550 USD za trojskou unci, poté ale do konce měsíce opět rostlo.
Bitcoin po krátké korekci na 92 000 USD ale pokračuje ve svém optimismu a 5.12. dokonce překonal historický milník 100 000 USD!
ČR:
Meziroční míra inflace za říjen u nás vyšla opět na zvýšené úrovni dokonce až 2,8 %. Zá opětovným růstem stály dražší potraviny a především služby, konkrétně vodné a stočné.
Podle prognóz z posledního zasedání ČNB toto dočasné zvýšení inflace vlivem růstu cen potravin očekávala. K tomu navíc zůstává stále zvýšená jádrová inflace, a to zejména v kategorii služeb. Proto bude bankovní rada v budoucnu přistupovat k dalšímu uvolnění měnové politiky velmi opatrně, případně snižování sazeb úplně přeruší.
Napětí na trhu práce se mírně snižuje, ale nezaměstnanost zůstává nízká. Růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí dosáhl 6,5 % a oproti prvnímu kvartálu zpomalil. Z historického pohledu zůstává růst mezd zvýšený.
Česká ekonomika dál oživuje pouze pozvolna a podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostlo HDP ve třetím čtvrtletí v mezičtvrtletním vyjádření o 0,4 % a meziročně růst zrychlil až na 1,3 %.
Současně byl v ČR pátek 6.12. 2024 jednomyslně schválen napříč politickým spektrem zákon umožňující časový a hodnotový test na kryptoměny, podobně jako ho máme u akcií a ETF.
Zákon by měl platit od ledna / února a dokonce i zpětně, to znamená pokud držíme kryptoměny od roku 2021, pak je budeme moct prodat se ziskem bez nutnosti platit daně.
USA:
Meziroční míra inflace v USA vyšla za říjen opět lehce nad očekávání na 2,6 %. Stále ale jde o hodnotu v tolerančním pásmu americké centrální banky.
Nezaměstnanost v USA za listopad vyrostla trochu překvapivě až na 4,2 % a do konce roku se stále očekává její mírný nárůst až na 4,3 %.
Prognóza ohledně snižování úrokových sazeb v USA
Zdroj: AtlantaFed
Prozatím Fed stále signalizuje, že bude úrokové sazby snižovat jen pozvolna o 0,25 % pro příštích několik zasedání. Úrokové sazby ale aktuálně plánuje dlouhodobě držet v pásmu 3,5 až 3,7 %. Více informací se ale dozvíme na prosincovém zasedání.
Index S&P 500 za listopad nadále rostl a připsal si dokonce 5,85 %. Podobně se dařilo i technologickému indexu NASDAQ 100 a ještě více small capům reprezentovaným indexem Russell 2000.
Evropa:
Meziroční míra inflace za měsíc říjen se v Evropě drží přesně na 2 % hranici. Pro další měsíce se ale očekává jen mírný nárůst nad 2 %. Další zasedání ECB také proběhne v polovině prosince.
Zajímavější události se ale děly v Německu, kde na začátku listopadu padla vláda kancléře Olafa Scholze. Původně jeho strana SPD tvořila koalici s FDP a stranou Zelených a měly díky tomu většinu.
Nedohodly se ale v otázkách hospodářské politiky a sestavování rozpočtu a FDP odchází z vlády a koalice tak přišla o většinu. Byly proto vyhlášeny předčasné volby, které se pravděpodobně uskuteční 23. února.
A stabilní není situace ani ve Francii, protože zde jedna z politických stran vyjádřila ve středu 5.12. nedůvěru vládě. Opozice iniciovala hlasování, protože premiér Michel Barnier chtěl po tahanicích o rozpočet na příští rok obejít parlament. Opozičních stranám se nelíbilo, protože chtěl celkově snižovat výdaje a pracovat na snižování zadlužení Francie.
Nakonec při spojení Národního sdružení a levicových opozičních stran pak proti vládě hlasovalo 331 poslanců z celkových 574 a vláda tak nedostala důvěru. Co bude dál je otázka, protože současná vláda je u moci teprve 3 měsíce a volby tak proběhly nedávno.
Evropské akcie za listopad sice rostly, ale v dolarovém vyjádření kvůli posílení dolaru ve výsledku index mírně ztratil -1,66 %.