Komentář k vývoji na finančních trzích – listopad 2016
Hlavní události:
- USA: Donald Trump vítězem prezidentských voleb
- Rakousko: prezidentské volby; Itálie: klíčové referendum
Komentář:
V pořadí již 45. prezidentem Spojených Států Amerických se stal Donald Trump, který dokázal oslovit obyvatele USA nespokojené se současnou politikou. Překvapivý byl nakonec i počet Hispánců, kteří pro republikánského kandidáta hlasovali, přestože ten se silně vymezoval proti nelegálnímu přistěhovalectví.
Výsledek voleb byl poměrně neočekávaný, průzkumy předpovídaly spíše vítězství Hillary Clintonové. Tak, jak přicházely výsledky hlasování z jednotlivých států a bylo čím dál jasnější, že republikánský kandidát zvítězí, vkrádala se na burzovní parket panika a zámořské indexy prudce oslabovaly. Zatímco Clintonová byla pro trhy ztělesněním současného establishmentu a šlo od ní očekávat pokračování v současné politice, Donald Trump je velkou neznámou. Obrat ve vývoji na trzích nastal po smířlivém vítězném projevu D. Trumpa, který ustoupil od silové rétoriky a vyzval Američany k jednotě. Po jeho projevu zamířily akciové indexy směrem vzhůru a převážně rostly po zbytek listopadu.
Nicméně růst nebyl plošný. Z vítězství Donalda Trumpa profitovaly zejména energetické, zbrojařské a stavební firmy, naopak se tolik nedařilo technologickému sektoru. Očekává se, že Donald Trump bude podporovat investice do infrastruktury a energetiky, stejně tak se chce opírat o silnou armádu. To se projevilo silným růstem Dow Jones indexu, naopak technologický NASDAQ ve výkonnosti výrazně zaostával.
Jestliže se v listopadu upírala pozornost investorů na Spojené Státy, v prosinci budou hlavním tématem rakouské prezidentské volby a hlavně italské referendum. Výsledky obou hlasování více odkryjí realitu, jak svou budoucnost vidí další Evropané. Po Brexitu by bylo pro EU tvrdou ranou, kdyby se voliči v dalších zemích připojili k odstředivým silám, které volají po větší nezávislosti nebo dokonce opuštění Evropské Unie.
Hned první prosincovou neděli proběhnou oboje dvoje důležité volby. Pokud vyhraje v Rakousku Norbert Hofer a Italové řeknou „ne“ reformám premiéra Mattea Renziho, čeká zřejmě akciové trhy kruté pondělí. Zejména v Itálii, kde tamní banky jsou ve velkých problémech, by mohl akciový trh reagovat velmi negativně. A v silně provázané ekonomice eurozóny je nasnadě, že by se výsledek takové volby tvrdě dotkl evropských trhů jako celku.
Bližší pohled na italské referendum:
Italská ekonomika není v dobré kondici. Italy trápí poměrně vysoká nezaměstnanost ve výši 11,4 % a velmi předlužený stát i banky. Země potřebuje odvážné reformy. Trh práce je málo pružný a velmi zkostnatělý je také celý politický systém. Extrémní množství poslanců a na Evropu také poměrně vysoká korupce brzdí Itálii v růstu. Situace je o to složitější, že je Itálie rozdělená na bohatý průmyslový sever a na relativně zaostalý jih.
Více informací ohledně italského referenda naleznete na serveru HN: italské referendum
K tématu rakouských prezidentských voleb doporučuji volební speciál na stránkách Aktuálně.cz: rakouské prezidentské volby