Komentář k vývoji na finančních trzích – Duben 2017
Hlavní události:
- ČR: ukončení devizových intervencí ČNB
- Francie: první kolo prezidentských voleb vyhrál centrista Emanuel Macron
Komentář:
Na začátku dubna opustila po třech a půl letech ČNB závazek držet kurz minimálně na úrovni 27 CZK/EUR. Na ukončení devizových intervencí reagovala koruna posílením, které je však doposud velmi slabé. To je dáno tím, že ČNB dopředu avizovala záměr opustit intervenční režim, takže její rozhodnutí nebylo překvapivé. Navíc je ČNB v případě přílišného posilování koruny připravena opět intervenovat v její neprospěch. Při takovém postoji centrální banky není prostor pro silné posilování tuzemské měny a lze očekávat jen její postupné sílení, tak jak dovolí ČNB. V žádném případě se tak ani náznakem nebude opakovat švýcarský scénář, kdy tamní centrální banka v lednu 2015 ukončila devizové intervence bez předchozího varování, a švýcarský frank začal strmě posilovat (skokově posílil na páru s eurem o +20%).
Evropské finanční trhy velmi pozitivně reagovaly na výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb, ve kterých uspěl Emanuel Macron (zisk 23,8% hlasů) a Marine Le Penová (21,5% hlasů). Proevropsky orientovaný Macron měl podle předvolebních průzkumů největší šanci ve druhém kole nacionalistku Le Penovou porazit, proto jeho vítězství a postup do druhého kola tak dobře ohodnotily evropské akciové trhy. Klíčem k jeho úspěchu ve druhé kole bude vysoká volební účast, naopak slabší volební účast by nahrávala Le Penové. První odhady pro druhé kolo vysoce favorizují Macrona, který by měl Marine Le Penovou porazit ziskem hlasů v poměru 62% : 38%.
Evropské akcie se v letošním roce vezou na pozitivním sentimentu, za kterým je hospodářský růst doprovázený poklesem nezaměstnanosti. Navíc výsledky voleb v Nizozemsku a první kola prezidentských voleb ve Francii dávají naději, že projekt EU bude pokračovat nadále, byť je zřejmé, že se musí výrazně reformovat.
Škola investora:
Ve škole investora se tentokrát budeme věnovat investičním podvodům, které jsou přítomny na každém trhu. Útočí na lidskou chamtivost a finanční negramotnost a zůstává za nimi spoušť v podobě mnoha okradených lidí. I na tuzemském finančním trhu operují podvodníci a je těžké je včas rozpoznat, protože často dlouho „fungují“ a skutečně vyplácí výnosy. Nejprve se podíváme do historie investičních podvodů, a pak si pojmenujeme několik typický znaků, které by nás měly varovat, že by se mohlo skutečně jednat o podvod.
Na začátku 20. století jistý Charles Ponzi vymyslel chytrý způsob, jak využít lidskou chamtivost a důvěřivost ve svůj prospěch. Nabídl americkým investorům jistou investici, která měla mít výnos 50% připsaný po 90 dnech. Zisk měl být jistý, protože prostředky investorů měly být zhodnoceny arbitrážovým obchodem mezinárodních poštovních kuponů, které měly jinou cenu v zámoří a v samotné Americe.
Ve skutečnosti prostředky klientů nebyly nikam investovány a výnosy byly vypláceny z vkladů dalších důvěřivých investorů, kteří svěřili své peníze Ponzimu. Vzhledem k tomu, že celý systém negeneroval žádné reálné výnosy a přitom vyplácel zisky klientům, byl dlouhodobě neudržitelný. A v okamžiku, kdy výplata zisků převýšila velikost nových investic, celý systém se zhroutil. Charles Ponzi, který si do té doby užíval luxusu a slávy, byl odsouzen, důvěřiví a chamtiví klienti přišli o peníze. Od té doby se podvodnému systému, kdy se reálně neinvestuje a zisky se vyplácejí z vkladů nově přistupujících investorů, říká Ponziho schéma nebo lidově letadlo či pyramidová hra.
I dnes jsou lidé stále chamtiví a mnozí finančně negramotní, takže letadla neustále vznikají a obírají důvěřivce o jejich těžce vydělané peníze. Příkladem může být americký finančník Bernard Madoff, který na stejném principu dokázal zpronevěřit neuvěřitelných 65 mld. USD. V Česku můžeme z historie zmínit například společnosti Sorrenu Invest nebo Futurum Aurum.
Letadlo není možné předem odhalit, existují však znaky, které by nás měly dopředu varovat. Vždy je slibován nadstandardní výnos, riziko je nulové nebo se o něm vůbec nemluví a investice je opředena příběhem, který je všem drobným střadatelům pochopitelný, mohou se s ním identifikovat. Často byla u nás letadla spojena se symboly jistoty, jako např. různé investice do Švýcarska, nebo investice měly směřovat do arabského světa, protože všichni víme, že tamní šejci jsou hrozně bohatí. Moderní příběhy pak často využívají vlnu úspěchu nových technologií, zmínit můžeme např. pochybné roboty na obchodování akcií, které prý dokážou vydělávat neskutečné peníze. Problém je v tom, že letadlo ze začátku funguje. Peníze mohou být vyplaceny z vkladů nově příchozích investorů. A to je extrémně nebezpečné, ukázaná platí a klient začne „produktu“ bezmezně věřit a začne lákat i své blízké.
Buďte tedy ostražití a při prezentaci investičních příležitostí si dejte pozor na pochybné investice. Ty často vykazují 5 základních příznaků, bohužel poslední se naplní, až když je pozdě…
5 příznaků investičního letadla
1) Vysoký výnos
Alarmující by měl být slibovaný výnos nad 10% p.a.
2) Absence rizika
Pokud není výnos doprovázen odpovídajícím rizikem nebo je riziko zamlčováno, měl by být investor dvojnásob obezřetný.
3) Silný příběh
Velmi často je letadlo postaveno na příběhu, se kterým se i laik může jednoduše identifikovat (symboly jistoty, moderní technologie, apod.)
4) Retailový prodej
Skvělá investiční příležitost, do které se dají investovat i malé částky a přitom jsou vypláceny vysoké výnosy a může takhle investovat každý. Když je to tak výnosné a přitom bezpečné, proč nepůjčí prostředky banka? Zřizovatel by mohl těžit z rozdílu mezi výnosem a zaplacenými úroky. To je další varování!
5) Důkaz až ex-post
Bohužel prokázat letadlo dopředu nelze. Vše totiž funguje. Až v okamžiku kdy vyplácené výnosy přesáhnou kapitálové přítoky od nových investorů, letadlo spadne.
Přeji krásný den
Petr Šedivý