Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Červenec 2017

Hlavní události:

  • cena ropy vzrostla v červenci o 9,9 % 
  • USA: ekonomice se daří, zaměstnanost roste, P/E ratio na 24,65

Komentář:

Žádné zprávy, dobré zprávy. I tak by se dal shrnout vývoj obchodování na finančních trzích v červenci. Ukazatel strachu VIX pro index S&P 500 je na svých desetiletých minimech a drží se poblíž hodnoty 10 bodů. Zámořské trhy se nachází na rekordních maximech. Za vysokou valuací akcií stojí uvolněná měnová politika centrálních bank a dobrá kondice ekonomiky Spojených států. Daří se i americkému průmyslu, kdy rostou nové i exportní zakázky a klesá nezaměstnanost.

K optimismu přispívá také zmírnění globálního napětí. Zdá se, že existence samozvaného Islámského státu se nachýlila ke konci a zklidňuje se také napětí v Sýrii. Pravdou sice je, že se zvýšilo napětí na Korejském poloostrově a byly uvaleny další sankce na Rusko ze strany USA, nicméně útok ze strany KLDR je nepravděpodobný a Rusko nemá příliš možností, jak ekonomicky poškodit zájmy Západu. Ekonomika Ruska se totiž svou velikostí rovná ekonomice Kalifornie a jedinou ekonomickou zbraní Ruska by bylo zastavení vývozu energetických surovin, kterým by si ale uškodilo snad ještě více samo Rusko.

Americké akcie z indexu S&P 500 se nyní obchodují na valuačním násobku P/E ve výši 24,65. To značí, že při současné ziskovosti amerických firem jsou zámořské akcie celkem drahé.

Škola investora – ukazatel P/E ratio:

Ukazatel P/E porovnává aktuální tržní cenu akcie (P=price) s posledním zveřejněným ziskem společnosti (E=earnings). Ukazatel P/E nám vlastně říká, kolik peněžních jednotek je invesor ochoten zaplatit za jednotku zisku. Čím nižších dosahuje ukazatel hodnot, tím atraktivnější akcie v současnosti je a naopak. Nicméně ukazatel P/E má samozřejmě jednu velkou slabinu a tou je, že počítá jen se současnými zisky společnosti. Budoucí zisky totiž nikdo nezná, ale přesto jsou u ocenění akcií klíčové. Platí totiž, že u akcií si vždy kupujeme spíše budoucnost (kterou nikdo nezná, můžeme ji jen odhadovat) než současnost (kterou znají všichni).

Použití ukazatele P/E tak bude jiné u firem v pionýrské etapě dobývání nového trhu, jiné bude v etapě rozvoje a jiné ve fázi stabilizace firmy. Je jasné, že v pionýrské fázi nebo ve fázi rozvoje jsou zisky firmy velmi malé, a přesto mohou být jejich akcie relativně velmi drahé. Je to kvůli očekávání budoucích zisků. Příkladem mohou být akcie Facebooku. Ukazatel P/E dosahuje pro tuto akcii aktuálně hodnoty 42,04. To znamená, že za jednotku současného zisku musí investoři zaplatit 42násobek. Anebo jinak – že se cena akcie splatí ze současných zisků až za 42 let! To by nebyla vůbec dobrá investice. Vtip je ale v tom, že investoři očekávají výrazný růst budoucích zisků, protože sázejí na to, že mnoho (mladých) lidí tráví na Facebooku hodně času a Facebook je tak ideálním prostorem pro cílenou reklamu.

Opačným příkladem může být použití tohoto ukazatele u stabilizované firmy. Zde je výhodou, že stabilizovaná firma je většinou na trhu, který již významně neroste a hlavní hráči si udržují své pozice. Výsledkem je, že zisky firmy se příliš nemění. Příkladem pro nás může být mobilní operátor O2 v ČR. Trh mobilních operátorů je nasycený, jsou na něm tři hlavní hráči a jejich zisky jsou stabilizované. Akcie O2 ČR se tak aktuálně obchodují za P/E na úrovni 16,45.

Ukazatel P/E se dá využít nejenom pro analýzu jednotlivých akcií, ale dá se využít i pro rychlé posouzení trhu. V komentáři bylo uvedeno, že aktuální P/E ratio amerických akcií z je na úrovni 24,65. To značí, že americké akcie jsou nyní relativně drahé, protože dlouhodobý průměr činí 15,66. 

Nicméně stále musíme mít na paměti, že ukazatel P/E v našem příkladě pracuje pouze se současnými zisky amerických firem a zůstává otázkou, nakolik dokáží zvyšovat svou ziskovost v budoucnosti. Pokud to dokáží, nemusí být ani současné ceny amerických akcií vysoké. Pokud ne, pak dříve nebo později musí dojít ke korekci cen.