Komentář k vývoji na finančních trzích – Duben 2018
Hlavní události:
- USA: rozšíření ruského sankčního seznamu
- USA: celní válka s Čínou pokračuje
Komentář:
Dalo by se zjednodušeně říct, že akciovým trhům se v dubnu obecně dařilo, vyjma těch zemí, které nejsou zadobře s Donaldem Trumpem. Ruské akcie výrazně potrápilo rozšíření sankčního seznamu namířeného proti některým ruským oligarchům a jejich velkým firmám. Čínské akcie zase trpí americkým celním protekcionismem. A logicky z toho všeho nemohly dobře vyjít ani americké akcie, které ve srovnání s těmi evropskými nebo japonskými svým výkonem výrazně zaostaly. Jedinou pozitivní zprávou v geopolitice, zato ale velmi pozitivní, je vrcholná schůzka představitelů Jižní Koreje a KLDR. Ta může být průlomová v zabezpečení míru na Korejském poloostrově.
Spojené státy na začátku dubna rozšířily sankční seznam o 24 Rusů a 14 právnických osob. Akcie firem, které figurují na černé listině, jsou pod silným prodejním tlakem, protože sankce vyžadují, aby se investoři podléhající jurisdikci USA těchto cenných papírů zbavili do jednoho měsíce, tedy do 7. května. Jak oznámilo ministerstvo financí, týká se to společností EN+, Rusal a GAZ. Zařazení na černou listinu mimo jiné znamená, že americké úřady dotčeným osobám a společnostem zmrazí veškerý majetek, který mají na území pod americkou správou. Americké firmy navíc nesmějí se sankcionovanými lidmi a subjekty nijak spolupracovat. Akcie výše zmíněných firem výrazně ztrácely a stáhly s sebou dolů i další ruské akcie. Navíc společnost Rusal již oznámila, že může mít problémy ohledně svých úvěrových závazků.
Americko-čínské obchodní vztahy jsou na bodu mrazu po zavedení cel na dovoz ocele a hliníku a po sérii odvetných opatření ze strany Číny, na která navazují další uvalení cel ze strany USA v objemu až 100 mld. Trump tvrdí, že čínská obchodní politika a nekalé praktiky vedly ke krachu amerických továren a připravily o pracovní místa miliony Američanů. O tom, že Donald Trump nebude chtít z nastoupené cesty ustoupit, svědčí i jeho slova o tom, že v souvislosti s čínskou obchodní válkou budou muset američtí investoři snést „trochu bolesti“.
Za zmínku ještě stojí vysoký růst cen ropy, který je tažen přetrvávající velmi špatnou situací ve Venezuele a dodržováním kartelových dohod organizace OPEC.