Komentář k vývoji na finančních trzích – Srpen 2020
Hlavní události:
- Čína: monetární stimul v hodnotě 100 mld. USD
- další zhoršení vztahů mezi USA a Čínou
Komentář:
V srpnu, stejně jako v červenci, pokračovala většina akciových indexů v růstu. Daří se zejména akciím technologických firem, naopak nedaří se odvětvím silně zasaženým koronavirovou krizí jako je letecký průmysl, doprava nebo cestovní ruch. Hlavní globální indexy už překonaly svá předkrizová maxima z jara letošního roku, což lze interpretovat jedině tak, že investoři extrémně věří vládám a centrálním bankám, které udělají maximum (výrazně se zadluží a budou poskytovat likviditu!), aby pomohly firmám a domácnostem udržet výdaje a spotřebu blízko předkrizových úrovní.
Příkladem může být monetární stimul, ke kterému přistoupila čínská centrální banka v srpnu. Ta se rozhodla poskytnout bankám dodatečnou likviditu v hodnotě 100 mld. USD s cílem podpořit oživení na straně spotřeby.
Podobným směrem, i když jiným provedením, se vydal také americký FED. Ten dospěl k tzv. strategické revizi, která umožňuje další prosazovaní uvolněné měnové politiky. V praxi to znamená, že americká inflace bude moci přesahovat úroveň 2%, aniž by FED musel okamžitě reagovat zvýšením úrokových sazeb. Navíc prognóza FEDu naznačuje, že sazby zůstanou na nulové úrovni minimálně do konce roku 2022!
Výše zmíněné USA a Čína nicméně dále zůstávají ve velkém obchodním konfliktu, který se ještě zhoršuje vlivem blížících se prezidentských voleb ve Spojených Státech Amerických. Prezident USA Donald Trump vydal příkaz k zákazu obchodování s čínskými společnostmi, které vlastní aplikace WeChat a TikTok. Navíc následovalo posílení restrikcí vůči Huawei Technologies , které mají firmě omezit přístup k některým komerčně prodávaným čipům. Nově tak budou muset společnosti prodávající čipy firmě Huawei, které byly vyrobeny pomocí amerického vybavení nebo softwaru, zažádat o povolení americkou administrativu.
S nástupem podzimu lze navíc na severní polokouli očekávat opět větší problémy s koronavirem kvůli souběhu s chřipkovými onemocněními. Proto je s podivem, že současné ceny akcií prakticky vůbec nereflektují rizika, kterým firmy a ekonomiky čelí.