Komentář k vývoji na finančních trzích – Říjen 2020
Hlavní události:
- EU: druhá vlna koronaviru
- USA: výsledková sezóna firem za 3.Q a finále prezidentské kampaně
Komentář:
V říjnu převažovaly negativní zprávy nad pozitivními a rostlo také napětí na trzích. To vše se promítlo do ocenění akcií, které na hlavních akciových trzích převážně ztrácely na hodnotě. Podobně se nedařilo ropě, která také výrazně oslabila a to již druhý měsíc po sobě.
Růst napětí odráží růst indexu volatility VIX, který v říjnu změnil trend a vydal se směrem vzhůru.
Smozřejmě, nervozita dosáhla svých maxim na začátku jara letošního roku, kdy naplno vypukla pandemie koronaviru. Od té doby se situace zklidňuje, ale v říjnu se trend (alespoň krátkodobě) otočil a nervozita opět roste. Příčiny lze spatřovat hned v několika faktorech, které vnášejí na trh nejistotu.
V Evropě začala druhá vlna epidemie koronaviru. V čele druhé vlny je ČR, nicméně rychle následovaná dalšími evropskými zeměmi. Všechny země postupují více či méně podobně a reagují postupným uzavíráním společenského života a tím pádem i ekonomiky. Druhá vlna je o to těžší, že domácnosti i firmy jsou již vyčerpané z první jarní vlny. Otázkou je, kdy se druhá vlna opět přelije do dalších částí světa a to vnáší na trhy již zmíněnou nejistotu. Po první vlně se totiž všeobecně předpokládalo rychlé oživení světové ekonomiky, ke kterému nedochází, naopak světová ekonomika schytává další ránu.
K tomu, pokud zůstaneme v Evropě, můžeme přičíst Brexit, kdy Velká Británie stále nemá dohodu s Evropskou Unií a schyluje se k tvrdému odchodu. To je další nejistota v docela dramatickém roce 2020.
Další nejistotu přináší americké prezidentské volby. Jejich výsledek se dozvíme na začátku listopadu. V říjnu finišovaly kampaně obou kandidátů, doprovázel je však poměrně velký zmatek způsobený koronavirem a také vyhraněností obou dnes nesmiřitelných táborů demokratů a republikánů. To lze ilustrovat divokými diskuzemi obou kandidátů, kdy se po první vyhrocené diskuzi muselo v další přejít k vypínání mikrofonů zrovna nedotazovaných kandidátů. Navíc současný prezident Donald Trump v době vrcholící kampaně onemocněl koronavirem, aby se záhy rychle uzdravil. Závěr kampaně byl tedy hektický, obě strany dohromady také za volby utratí rekordních 14 mld. USD, což je více než dvojnásobek než v minulých volbách v roce 2016.
Náladu nevylepšuje ani probíhající výsledková sezóna amerických firem za 3.Q, na které se již plně projevily dopady koronavirové krize.
Zřejmě ani v listopadu se index nejistoty nezklidní. Lze totiž očekávat, že druhá vlna koronaviru bude dále postupovat do dalších zemí a regionů, navíc hrozí napadnutí výsledku amerických prezidentských voleb jedním z kandidátů, což by mohlo vnést do americké společností další napětí.