Sledujte nás
Search
Close this search box.

Kuba – nevěsta se svatebními koláčky

23.5.2017 proběhla skvělá akce: Kuba – chudá nevěsta se světlou budoucností. S Milanem Harmáčkem a Alešem Spáčilem jsme se podívali na tamní historii i přítomnost, možnosti podnikání, vše z pohledu osobní mnohaleté zkušenosti. Malou ochutnávku Vám přinášíme. Galerie fotografií z vydařené akce je zde.

Proč jsme použili titulek nevěsta s koláčky? Trošku tématicky, mimo obvyklého ovoce a nápojů, jsme si dopřály v klubu svatební koláčky. Kuba je dnes padesát let od revoluce stále přitažlivá nevěsta – destinace, která má co nabídnout. Můžeme obdivovat krásnou přírodu, podobně jako američané na 99 let pronajaté pláži Guantánamo, která sice patří jako námořní základna pod americkou armádu, ale slouží pro rekreaci a zbraně by jste tam marně hledali. (Mimo ostrahy tam umístěné věznice pro teroristy.). Můžete si užívat bezpečí policejního státu, kde se potkáte maximálně s drobnou kapesní krádeží, jinak je bezpečno. Můžete využít investiční příležitosti – kterých je na každém kroku kopec. Dovážet totiž jde cokoliv, stejně tak, budovat jakékoliv jinde obvyklé služby, podnikání, či stavět zázemí pro turistický ruch. Samozřejmě, včetně poptávky po výstavbě energetických zdrojů. Nevěsta pro obchod je to opravdu perspektivní, byť má svá specifika a není proto vhodná pro každého.

Co mne zaujalo v historii a v podnikání? Kuba před revolucí byla naprosto pulzující a prosperující oblast, patřící mezi TOP světové oblasti. Zde vznikl první telefon, akorát si ho nedali patentovat a tak dnes každý zná Bella. Byla to první země kompletně pokrytá barevným televizním vysíláním a v padesátých letech měla 28 programů. Existovala tu nejhustší síť soukromých letišť. Prodávalo se to kopec cadillaců a fungovalo zastoupení Jaguar. Významná země. Proto i písmenko na SPZ značící zemi bylo C – jako Cuba. Nejdůležitější země světa měla A – Amerika. Když vznikala světová asociace letectví a organizoval se mezinárodní provoz – měla sídlo právě na Kubě. Samozřejmě, běžel tu obchod a produkovalo se dostatek potravin, sklizeň třikrát ročně. Kuba exportovala banány, nejen doutníky, které známe. Počet krav byl vyšší než v Argentině, podobně jako obyvatel 5-6 milionů kusů. Dnes krav je pár set tisíc a nikdo je nechce. (Protože i když ji vlastníte, nesmíte ji porazit a pouze prodat státu, ale to se nevyplatí a tak jedna z nejvíce dovážených komodit je kondenzované mléko.) Všichni znají Las Vegas. Ale kde by bylo Las Vegas, pokud by tam neemigrovali Kubánci a nepřestěhovali svá kasina, když je po revoluci vyhnal Castrův režim, ve snaze jejich business převzít?

Další zajímavá kapitola je vznik a průběh revoluce, která dokonce na začátku ani nebyla socialistická, respektive komunistická. Tou se stala teprve dodatečně, ve snaze získat finanční zdroje sovětského bloku, který zde protislužbou získal opěrný bod. Přiznám se, hodně mi příbuzenské vztahy líčené na přednášce připadali jak z telenovely. Dnes je situace taková, že klíčové posty jsou obsazené spřátelenými lidmi s vazbami. Pokud hledáte důležité osoby, jsou samozřejmě v politické části aparátu země. Státní aparát ve velmi složitý a počty ministerstev vysoké.

Podnikat se tu dá, ale stát byl a je řízený spíše jako špatně vedené s.r.o.. Centrálně je řízené naprosto vše. Pokud chcete investovat, existuje lexikon 280 stran příležitostí, který ač líčí výhody a podporu na prvních 20ti stranách, je vydáván každý rok v obdobném rozsahu. Zdá se, že příliš možností se nerealizuje. Na Kubě totiž platí, že vlastně nic neplatí. Podepsaný kontrakt má cenu jen pokud je schválen i politickou částí gerontogarnitury. A i poté, každá platba za dodávky je na dlouhou dobu. Obvykle si EGAP či jiné banky do výše úvěrového rámce dodávky profinancují, ale jen do té doby než se má platit. Pak se zastaví a dokud se nestane nějaký malér na Kubě, ve smyslu, že akutně potřebují něco dodat, nezaplatí. Když dojde k poptávce, uhradí se dluhy a otevře nový rámec, než se zase vyčerpá a tak stále dokola. Ale abych nezněl úplně pesimisticky, existují i soukromé investice třeba do paroplynových elektráren, jen zde běží trvale, neslouží na vykrytí špičky. I tak dochází k blackoutům.

Poznámka: pokud máte správné kontakty a podnikáte-li s místními, jde to. I tak ale počítejte s nestandardními věcmi, jako jsou dvojí ceny, neexistence servisu známého jinde. A i jako cizinec budete žádat o výjezdní doložku, až budete, nedej bože, potřebovat odejet ze země třeba i na pohřeb rodinného příslušníka.

Přesto všechno, 80% obyvatel věří systému a považují jej za správný a funkční. Kdo něco uměl, nicméně již emigroval a nebo  emigraci plánuje a na zemi je to vidět. Když k tomu přičteme známé věci z naší historie, jako je trávení pracovní doby na schůzích a školení plus poddimenzovaný stav úřednictva, vše trvá, i když by Vám lidé chtěli pomoci.

Pár fotografií z reálií Kuby: uvidíte  tu okurku – autobus Škoda RT i dnes. Je to naprosto spolehlivý prostředek, přetrvávající do dnešní doby. Stejně tak jako motocykly Jawa. Můžete vidět fotografii Castra s Pinochetem, stejně tak naději Kubi – mládí z jediné funkční a kvalitní vzdělání poskytující školy – jmenuje se příhodně: Lenin.

Vítejte v jiném světě. Nicméně, potenciál země a tradice je veliký. Na rozdíl třeba od Haity, kde je svoboda a anarchjie, je zde na co navazovat. Pokud by se někdy režim změnil, určitě se vrátí i bohatá emigrace a země půjde neskutečně rychle zpět, nahoru, kde již dávno byla. Díky přepsané historii a masivní desítky let trvající propagandě to skoro nikdo dnes už neví. Kuba je tak chudá nevěsta, ale se světlou budoucností.

V případě zájmu o podrobnosti či pomoc s podnikáním v oblasti se nás obraťte , rádi spojení na přednášející zprostředkujeme.  A na co se můžete v klubu těšit příště, ať už jako členové klubu, či hosté? Čeká nás 30.5. DEN D 8 Sociální služby,  pak 6.6. Benewitzovo kvarteto – hudba a beseda s hudebníky, 27.6. DEN D 9 a mezi tím valná hromada klubu… O prázdninách se můžeme potkat na zahradní párty s grilováním. Léto je za dveřmi.
Krásný den a brzy na viděnou
Petr Šedivý