Sledujte nás
Search
Close this search box.

Projekt České kořeny

Rádi bychom Vám přiblížili velmi zajímavý projekt, s kterým nás seznámila Martina Fialková – České kořeny. Je to jedna z hezkých soukromých aktivit, ukazující význam českých krajanů, žijících a propagujících původní vlast v cizině. Seznamte se, prosím. A budete-li chtít natáčení dalších dílů podpořit, spojení na paní Fialkovou najdete na konci článku.

Paní Fialková vypravuje:

…webová stránka, kde najdete jak to podstatné, proč filmy točíme, o čem jsou je zde www.ceskekoreny.cz . Ale jsou tam i odkazy na možnost volného stažení prvních dvou dokumentů, Českých kořenů ve Švédsku a ve Švýcarsku. Mají 60 a 72 minut, takže to chvíli trvá. Odkazy najdete zde pro Švédsko a zde pro Švýcarsko.

Švédský byl pilotní, obsahující medailonek týkající se Oty Štorcha, básníka a bývalého jáchymovského vězně, ve Švédsku velmi činného v českých kruzích. Podobných medailonků obsahuje každý z našich filmů 7 – 8.

Další,​​ třetí film vznikl ve Vídni, na našem webu je možnost prokliku do archivu ČT. Tam jsme k osobním medailonkům připojili ještě natáčení v české škole a v českém divadle, obojí má ve Vídni tradici přes 120 let.

Čtvrté České kořeny ve Vancouveru – ve dvou 80 minutových dílech, považujeme za dosud nejlepší naše dílo, kam se nám podařilo získat opravdu obdivuhodné osobnosti a také kolega odvedl při zpracování skvělou práci. Ráda dodám na DVD, jinak čekáme na zařazení v ČT.

Budu také velmi ráda, když si přečtete dopis pana Novotného z Kanady, dříve filmového producenta. A dále tiskovou zprávu vydanou po vancouverské premiéře, která se konala v září loňského roku – obojí viz příloha. Vypoví nejlépe o tomto filmu a shrne i úspěchy celého projektu. Třešničkou na závěr bylo zakončení našeho filmu v podání pana kanadského velvyslance v Praze Jelínka. Tento velmi úspěšný kanadský politik,několikanásobný ministr a posléze velvyslanec, začal svoji kariéru jako syn emigrantů v Kanadě se svojí sestrou tím, že vystoupali na špičku světového krasobruslení ve sportovních párech. Získali pak slavně zlato na Mistrovství světa konaném v Praze 1962 a jako čeští krajané ze Západu zde byli bouřlivě oslavováni. Nám se podařilo, aby pan velvyslanec v 76 letech obul brusle a ve stejné hale, kde zvítězil, pro nás zabruslil a natočil závěr tohoto dokumentu.

A budoucnost?

Jak jsem uvedla, chystáme další natáčení letos na jaře, a to v Belgii a Lucembursku, rádi bychom připojili i Holandsko, kde zatím hledám dobré záchytné body a osobnosti. Po premiéře kanadského filmu jsme ale dostali i zcela vážně míněné pozvání do Austrálie s nabídkou pomoci při ubytování a dalších praktických záležitosti a s vynikajícími tipy na osobnosti. To však by vyžadovalo dlouhodobější přípravu. I o takovém dokumentu uvažujeme, protože mezi těmi typy jsou lidé ve věku přes 80 let, kteří už nemusejí být zanedlouho k zastižení. Zde je to ovšem opět finančně velmi náročné, asi i více než ta Kanada.

Pokud jde o možnosti spolupráce, je zde přirozeně možná klasická propagace při premiérách a dalších akcích s filmy spojených, v tiskových zprávách, na obalech DVD apod. To vše je věcí dalšího jednání s případným zájemcem. Je mi však jasné, že takový člověk (firma) spíš než cokoli jiného může získat dobré jméno a status z podpory smysluplného kulturně-společenského projektu, který zakonzervovává také jistou významnou část „paměti národa“. Jak bylo včera řečeno, děláme to jen jinou formou, přístupnější a nejspíš i zajímavější pro nejširší veřejnost.

Prezentace této pomoci projektu České kořeny na firemních webových stránkách může být také zajímavá pro podporu dobré tváře firmy. Další možnosti: Už několik let spolupracuji úzce s osobností z našeho prvního, švédského filmu, vynikajícím houslistou a hudebním organizátorem Jaroslavem Šonským – www.jaroslavsonsky.com

(Jaroslav Šonský dodává od samého počátku pro naše filmy zdarma část vlastních nahrávek a nahrávek svého smyčcového souboru, který zde v Praze vede. Filmy tak mají, krom hudby dalších žánrů, i tuto velmi kvalitní hudební složku.) Je zde možnost uspořádání koncertu souboru Martinů Strings či J. Šonského při jakékoli vhodné příležitosti – adventní firemní společenská událost, oslava výročí firmy, cokoli….i v mezinárodním kontextu, spolupracujeme s dalšími hudebníky z Francie, Německa či Maďarska. Takovým koncertem lze i prezentovat propojení s Českými kořeny.

Budete-li mít jakýkoli nápad, návrh, můžeme o věci diskutovat ještě konkrétněji. Velmi děkuji za pozornost těmto obsáhlým informacím a těším se na případné další setkání, třeba na koncertu Jaroslava Šonského, v Praze, 25.4.2017.

Martina Fialková

Tel.:+420 603 930 074

www.listyprahy1.cz   www.ceskekoreny.cz  www.jaroslavsonsky.com