Večerním hostem Venture Clubu byl 29. října elitní novinář Tomáš Etzler, který působil v USA i v Číně. Zaujal nás jak energickým vyprávěním o své žurnalistické kariéře, tak znalostí Číny a odvážnými náhledy do zákulisí česko-čínských vztahů.
Žije dnes v Holandsku a Čechách. Píše knížky, přednáší a je aktivní na poli poradenství firmám.
Cesta z Čech do Číny a zase zpátky
Zajímavé bylo sledovat pouť Tomáše od ostravské československé televize do USA, kde se živil, jak se dalo, studoval a připravoval se na svou velkou příležitost. Ta nastala, když jej oslovil kanál CNN: „V CNN jsem se musel učit strašně rychle a nakonec mě pozvali z Denveru do Atlanty. A začal jsem pracovat jako editor zpráv v zahraniční redakci,“ říká Tomáš a dodává: „Šíleně mě to ze začátku bavilo, ale pak jsem se začal nudit, bral jsem telefony, ale chtěl jsem také jezdit po světě.“
Tomáš šel ale štěstí naproti, díky nasazení, prozíravosti – soukromě si obstaral víza do Afghánistánu – a vytrvalosti dostal v CNN příležitosti v Afghánistánu, Íránu a Etiopii. Postupně se vypracoval a jeho práce byla odměněna cenou Emmy v žurnalistické branži v roce 2008.
V roce 2009 se přesunul do Číny a začal pracovat pro ČT. Z té doby si ho většina z nás pamatuje. Čína byla lekce. „Přijel jsem tam dva roky před olympiádou a kontrasty mě šokovaly, Ferrari tam jezdilo vedle starých jízdních kol. Byl jsem tam svědkem největší výstavby v historii lidstva,“ vzpomíná Tomáš. V Číně nakonec působil jako stálý zpravodaj ČT 7 let. Natočil stovky reportáží, setkal se s mnoha lidmi, a proto velká část přednášky byla věnována právě této zemi.
Čína od běžných lidí až po zahraniční obchod
Názor Tomáše na Čínu je dosti kritický, protože ho zajímá nejen prosperující moderní tvář Číny, ale reálný život lidí. Tomáš uváděl bezpočet historek a důkazů. „V Číně se nelze často bavit veřejně s kolemjdoucími, protože se lidé bojí. Byl jsem 23krát zatčený. Ale potkal jsem tam i skvělé lidi,“ říká Tomáš. Zajímavým aspektem byly Tomášovy zkušenosti ze švýcarsko-čínských obchodních vztahů. „V Číně jsou Švýcaři úspěšní, přesto, že podporují Tibet. Takže to není o politice, ale o atraktivním zboží a technologiích, sebevědomém postoji. Číňané ve Švýcarsku nekupují fotbalové kluby, krtečka a pivo, jako u nás. Švýcaři dodávají třeba průmyslové svorky, které nedokážou v Číně vyrobit sami. I pro ČR platí, že chtějí naše know-how, ale musí se jim to prodávat jinak“, uvedl Tomáš.
Debata o Číně by byla mohla pokračovat déle, bohužel čas byl omezený. Dobrá zpráva je, že Tomášovi vychází 11. 11. 2019 první knížka rozhovorů na tato témata. Jmenuje se Kdo ví, kde budu zítra, vychází ve Vyšehradu. Určitě si ji přečtěte. A pro ty, kdo chtějí vědět více o naší besedě, připravujeme i video sestřih z besedy pro kanál Venture Clubu na YouTube.
Autentická Čína v Praze
Končíme na závěr jednou praktickou radou. Chcete zkusit autentické čínské jídlo? Na skvělou kuchyni Tomáš hodně vzpomíná. Nejvíce autentická čínská restaurace v Praze je podle Tomáše Etzlera podnik Kung Fu – Pure Chinese Pasta v Rumunské ulici 17 na Praze 2.
A samozřejmě, pokud Vás kombinace investování, obchodu, zajímavých hostů a členů zajímá, udělejte si u nás registraci.