Hlavní události:
- fiskální stimuly asijských ekonomik
- sympózium v Jackson Hole a možné zvýšení úrokových sazeb v USA
Změny vybraných akciových indexů a komodit:
Pozn.: USA: S&P 500, Evropa: BE 500 inx, Japonsko: Nikkei 225, Brazílie: Ibovespa, Rusko: RTS, Indie: NIFTY, Čína: Shanghai Composite, Afrika+Blízký východ: GCC 200, JAR: JSE TOP 40, Austrálie: ASX 300, Zlato a Ropa
Komentář:
Srpnové obchodování se neslo v klidném prázdninovém duchu bez zásadních kurzotvorných informací. Významné akciové trhy tak uzavřely měsíc bez výraznějších změn.
Asijské trhy těžily z podpory ekonomiky ze strany států. Japonský premiér Abe představil dlouho očekávaný fiskální balíček v objemu 275 mld. USD, který by měl pomoci japonské ekonomice. V Číně pak daňové pobídky ženou vzhůru prodeje aut, které za červenec meziročně vzrostly o 23,3%. Hlad po nových autech je veliký, zásoby vozů jsou v Číně nyní na 11 měsíčních minimech. Navíc se očekává prodloužení daňových pobídek, které původně měly trvat pouze do konce letošního roku.
Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně rostla o +1,8%, což je velmi slušný výsledek. K meziročnímu růstu pomohl především tradičně silný německý export, který dokázal v celkovém výsledku vykompenzovat mírně slabší než očekávánou domácí spotřebu.
Zraky investorů se ke konci měsíce upínaly k proslovu guvernérky amerického FEDu Jannet Yellenové. Ta na sympóziu v Jackson Hole pochválila výkonnost americké ekonomiky a kondici trhu práce. Na druhou stranu inflace stále zůstává pod 2% inflačním cílem. Proslov guvernérky nenaznačil případné zvýšení úrokových sazeb. Podle viceguvernéra Stanlyho Fischera je však možné, že se americké úrokové sazby do konce roku zvednou hned dvakrát. Zámořské indexy na toto vyjádření reagovaly negativně, protože růst úrokových sazeb je špatnou kurzotvornou informací pro akciové tituly.
Škola investora:
Pokles úrokových sazeb je dobrou zprávou pro akcie, naopak růst úroků je negativní kurzotvornou informací. Proč tomu tak je? Cest, jak se rostoucí úrokové sazby promítnou do cen akcií, je více, ale jedna z těch nejzásadnějších a zároveň nejlépe pochopitelných je skrze hospodaření firem.
Pokud jsou nízké úrokové sazby, firmy si levněji půjčují kapitál. Cenou peněz je totiž úrok, a čím nižší úrokové sazby jsou, tím jsou peníze na trhu levnější a dostupnější. Velké firmy skoro vždy pracují nejenom s vlastním kapitálem, ale půjčují si i kapitál cizí, aby dosáhly vyššího zisku na investovaný vlastní kapitál. Pokud jsou tedy úrokové sazby nízké, pak nákladové úroky, které firma platí, jsou také nízké a firmě jen málo snižují zisk. Výnosnost vlastního kapitálu je vysoká, protože náklady na cizí kapitál firmu zatěžují jen málo. Naopak, pokud úrokové sazby rostou, zvyšují se i nákladové úroky, které musí firma platit a tím pádem klesá i její zisk. Nižší zisk pak znamená nižší výnos pro držitelé akcií, vyplacený formou dividend nebo vložený zpět do dalšího rozvoje firmy. Dlouhodobě vyšší zisky lákají další investory a tlačí tak cenu akcií vzhůru, naopak nižší zisky (způsobené třeba vlivem vyšších úrokových sazeb) snižují atraktivitu akcií.
pravidlo: ↑úrokových sazeb = ↑nákladových úroků firem = ↓ziskovosti firem = ↓cen akcií
Právě kvůli působení úrokových sazeb na hospodaření firem a tím pádem na cenu akcií, sledují investoři bedlivě možnost zvýšení úrokových sazeb v USA. Z druhé strany je třeba podotknout, že na kapitálových trzích existuje mnoho kurzotvorných informací (existují další vlivy), a tak ceny akcií mohou růst i při růstu úrokových sazeb. Například kvůli tomu, že ekonomice se dobře daří. Nicméně se dá předpokládat, že v takovém případě by ceny akcií rostly rychleji, kdyby s růstem ekonomiky zároveň nerostly i úrokové sazby.