Komentář k vývoji na finančních trzích – Září 2017
Hlavní události:
- KLDR: test vodíkové bomby a odvetné sankce za strany OSN
- Německo: volby do Bundestagu – Merkelová zůstane kancléřkou
Škola investora: Pravidelné dlouhodobé spoření, renta či raději investice do projektu s Venture Clubem?
Komentář:
Září bylo velmi bohaté na kurzotvorné události. Napětí na korejském poloostrově vrcholilo na začátku měsíce, kdy KLDR provedla zkoušku vodíkové bomby. Následovalo schválení sankcí vůči Severní Koreji na půdě OSN, avšak získat podporu Ruska a Číny k tomuto odvetnému kroku nebylo lehké. Každopádně dohoda mezi mocnostmi na půdě OSN výrazně snížila riziko vypuknutí skutečného vojenského konfliktu. Severokorejský režim přes uvalené sankce dále provokoval a odpálil další balistickou střelu, která přelétla Japonsko. USA proto oznámili další nové sankce vůči osobám a firmám obchodujícím se Severní Koreou, což opět podpořila Čína i Rusko. Situace se zklidňuje, což se pozitivně projevilo na růstu akciových trhů. Zůstává však nezodpovězená otázka, jak moc špatná je situace uvnitř KLDR. Čím hůře na tom severokorejský režim je, tím více hrozí vyvolávání vnějších kontliktů s cílem odvést pozornost od vnitřních problémů země.
Letošní sezóna hurikánu přinesla do Karibiku a do USA hned dva silné hurikány Harveyho a Irmu. Zatímco první hurikán napáchal obrovské škody v Karibiku, od Irmy se očekávaly ničivé dopady na území Spojených států. Hurikán Irma však nakonec nenapáchal takové škody, jaké experti predikovali. Hovořilo se o škodách ve výši až 150 mld. USD, později se majetková újma vyčíslila na výrazně nižších 58 mld. USD. Pro srovnání hurikán Katrina z roku 2005, který byl nejsilnější v novodobé historii Spojených států, napáchal škody za 160 mld. USD.
V druhé polovině září proběhlo dvoudenní zasedání bankéřů centrální banky Spojených států FED. Ti podle očekávání ponechali klíčovou sazbu beze změny v pásmu 1-1,25 %. Guvernérka Yellenová naznačila pravděpodobné navýšení základní sazby v rámci prosincového zasedání, přičemž v příštím roce plánuje dokonce další trojí navýšení. Podle ní nedávné hurikány budou mít na ekonomiku jen krátkodobý negativní vliv a dlouhodobě dění zásadně neovlivní.
Na události bohaté září uzavřeli volby do německého parlamentu. Volby do Bundestagu vyhrála Křesťanskodemokratická unie Angely Merkelové (33% hlasů). Na druhém místě skončili s velkým odstupem sociální demokraté Martina Schulze (20,5% hlasů). Strana už ohlásila odchod do opozice. Překvapivý úspěch oslavila krajně pravicová Alternativa pro Německo, která se stala třetí nejsilnější partají (12,6% hlasů). Do parlamentu se dostaly ještě další tři strany – Svobodní demokraté (10,7% hlasů), Levice (9,2% hlasů), Zelení (8,9% hlasů). Pro Křesťanskodemokratickou unii jde o nejhorší výsledek od roku 1949, přesto je s ním Angela Merkelová spokojená. I když budou povolební vyjednávání o sestavení vlády složitá, s největší pravděpodobností setrvá Merkelová v pozici kancléřky a politika Německa se bude ubírat stejným směrem, avšak zřejmě méně proimigračně. Trhy na výsledek voleb nijak dramaticky nereagovaly, protože výsledek byl víceméně očekávaný.
Škola investora:
Tentokrát se zaměříme na tvorbu pasivního příjmu pomocí dlouhodobého pravidelného investování. Největší silou pravidelného investování je čas, po který jsem ochoten odkládat peníze stranou. Čas mi hraje vždy do karet, protože snižuje riziko a zároveň zvyšuje výnos díky výnosům z výnosů (obdoba složeného úročení u bankovních vkladů). Vše si ukážeme na příkladu…
Pomocí finanční matematiky můžeme modelovat jednoduchý příklad, na kterém si ukážeme sílu času při pravidelné investici. Pokud budu odkládat od 23 let do 45 let měsíčně 4.000 Kč (cca 15% průměrného platu), pak ve 45 letech mám při 5% ročním zhodnocení k dispozici 2 mil. Kč. Pokračujme dál. Od 45 let přestávám spořit a výnos 5% ročně si nechám vyplácet, což znamenená dostávat měsíční pasivní příjem ve výši 8.000 Kč (cca 30% průměrného platu). To znamená, že prostředky dále nezhodnocuji, výnos si vyplácím, ale zároveň nespotřebovávám naspořenou sumu peněz. V 85 letech, tak mám stále k dispozici 2 mil. Kč a i nadále můžu čerpat pravidelnou rentu.
Jak by situace vypadala, kdyby za mě začali od mého narození investovat rodiče? Abych měl v 45 letech naspořeny 2 mil. Kč a mohl čerpat stejnou rentu, stačilo by, aby od mého narození odkládaly (od 18-ti let já sám) měsíčně jen 800 Kč (cca 3% průměrného platu)! Z příkladu jasně vyplývá, že pasivní příjem je dosažitelný pro velkou část populace. Je ale potřeba, aby investor začal investovat, co nejdříve, investoval pravidelně po dlouhou dobu, aby nepřestal investovat v dobách krizí (kdy je paradoxně ideální čas pro investování) a měl, co možná nejvíce diverzifikované portfolio.
Investice do startupu?
Venture kapitál je rizikový kapitál. A pokud řekneme startup, většinou nás napadne softwarový projekt a to, že jen jeden ze sta se povede. Tento druh investování je obvykle vnímán jako vhodný jen pro kvalifikované investory. Běžně ano, trošku jinak to může být u nás ve Venture Clubu.
V klubu vyhledáváme konkrétní investiční projekty, vhodné pro vstupy od dvou do pěti let. Investujeme do firem, s jasným podnikatelským záměrem a potenciálem. Pokud nás projekt přesvědčí, investují členové klubu společně do projektu, po vzoru anglosaských klubů. K dispozici bývá na výběr jak klasicky získání podílu ve firmě, vhodného obvykle pro kvalifikované investory od 1 milionu Kč výše, dále pak menší vstupy v řádku desítek až stovek tisíc Kč. Příkladem takové investice je realizace výstavby sto bytů v projektu Byty Klíčanka – kde se spojili větší i drobnější investoři a který byl zahájen v září 2017.
Pokud máte zájem dozvědět se o dalších příležitostech, přijďte se k nám do klubu na začátek podívat na některou z našich akcí (vybrat si můžete v Kalendáři). Pro členy připravujeme projekty průběžně. Aktuálně k investici je například projekt pojištění psů a koček, chystá se projekt chytré krabičky do auta přenášející část funkcí na smart mobilní telefon či unikátní český výrobce hraček. Pokud se Vám bude projekt líbit, můžete si připojit, ať už formou nákupu samostatného podílu, menším vstupem či pevně úročenou půjčkou.
Samozřejmě, každá investice podobného druhu je ze své podstaty s určitým rizikem a tomu odpovídajícím výnosem. Je naším záměrem riziko správně řídit a tak minimalizovat. A pokud se uvedený princip spojí s osobní znalostí lidí, kteří se v projektu angažují a vhodně diverzifikujete do více projektů, může být vhodná pro každého člena klubu.