Komentář k vývoji na finančních trzích – Květen 2018
Hlavní události:
- USA: nezaměstnanost poprvé v novém tisíciletí pod 4 %
- Itále: hrozba předčasných voleb
Komentář:
Nejvýraznějším hybatelem akciových trhů v posledním měsíci byly beze sporu Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem. Mezi pozitivní zprávy z USA patří jednak pokles nezaměstnanosti pod 4 %, a to poprvé od roku 2000, a pak výborné výsledky amerických firem, kterým v 1.Q rostly zisky v průměru o 25 %.
Na druhé straně hrají Spojené státy velmi aktivní a pro mnohé hráče znejisťující roli v geopolitice a v mezinárodním obchodu. Prezident Donald Trump nejprve oznámil vypovězení jaderné dohody s Íránem a obnovení sankcí kvůli íránskému jadernému programu. Termín pro obnovení smlouvy vypršel 12. května. Írán od dohody očekával příliv zahraničních investic, ale zároveň podotkl, že pokud Spojené státy dohodu vypoví, nehodlá svůj jaderný program obnovit. Evropská unie informovala, že státy osmadvacítky od úmluvy neodstoupí. Čína odstoupení od dohody velmi ostře kritizovala. Čína také otevírá nové vlakové spojení s Teheránem a v květnu byl vypraven i první vlak s nákladem. Na odstoupení od jaderné dohody nejcitlivěji reagovala cena ropy, která dále rychle roste.
Dalším tahem diplomacie USA bylo zrušení plánovaného setkání Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Světové trhy přijaly zprávu negativně a krátkodobě se zvýšila také volatilita.
V závěru května pak americký ministr potvrdil platnost výše cel na ocel (25 %) a hliník (10 %) na dovoz z EU, Kanady a Mexika. Jednotlivé země postupně oznamují, jaká chystají odvetná opatření. Kanada uvedla, že zavede cla na americký dovoz v celkové hodnotě 12,8 mld. USD. Mexiko naopak zavede cla na potravinářské a průmyslové výrobky, což mělo za následek pokles akcií potravinářských společností.
Přesto americké akcie v květnu rostly, jak už bylo napsáno, zejména vlivem výborné výkonnosti amerických firem a celé ekonomiky. Naopak výsledky evropských firem přinesly spíše zklamání, což se podepsalo na záporném květnovém výsledku obchodování na evropských akciových trzích.
Navíc povolební vyjednávání a snaha o vytvoření koalice vítězných stran v Itálii padla prezidentským vetem euroskeptika Savony na post ministra financí. Ve vzduchu visí možnost předčasných voleb již na konci července. Vlivem toho dochází k razantním výprodejům italských dluhopisů a investoři hledají bezpečnější alternativy, proto nakupují americké státní dluhopisy. To zapříčinilo pokles výnosu u 10letého o 12 bazických bodů. Trpí také italské bankovnictví, které není v dobré kondici. Problémy Itálie, jednoho z významných členů EU, se tak dotýkají evropské ekonomiky jako celku, což se samozřejmě negativně projevilo na cenách evropských akcií.