Komentář k vývoji na finančních trzích
Hlavní události:
- USA: ponechání úrokových sazeb, blížící se prezidentské volby
- Deutsche Bank v problémech
Změny vybraných akciových indexů a komodit:
Pozn.: USA: S&P 500, Evropa: BE 500 inx, Japonsko: Nikkei 225, Brazílie: Ibovespa, Rusko: RTS, Indie: NIFTY, Čína: Shanghai Composite, Afrika+Blízký východ: GCC 200, JAR: JSE TOP 40, Austrálie: ASX 300, Zlato a Ropa
Komentář:
Americké i evropské trhy v září zůstaly prakticky na svém na rozdíl od Japonska a Číny, jejichž trhy zaznamenaly ztráty. Japonská ekonomika se již tři dekády potýká s vážnými problémy a její růst je velmi slabý. Může za to jednak stárnutí japonské populace (průměrný věk 46 let!), vysoké korporátní daně a i přes oslabení v posledních pěti letech stále příliš silná japonská měna. To je pro exportní ekonomiku smrtící koktejl. Čína v delším pohledu zase čelí strukturálním změnám, kdy se z dříve výrazně výrobně-exportní země stává vyspělejší ekonomika s vyšší domácí spotřebou a vybavenou kapitálem. To s sebou nese růst mezd, společenské změny a v neposlední řadě také nasycení poptávky (např. přehřátý nemovitostní trh). Hlavním kurzotvorným hybatelem byly v září opět centrální banky, které zatím vesměs odkládají růst úrokových sazeb i přes zlepšující se ekonomické indikátory. Japonská BoJ, evropská ECB a hlavně ani americký FED v září úrokové sazby nezvedly. Obecně se očekává, že jako první k tomuto kroku přistoupí americký FED, protože americká ekonomika si z vyspělých zemí vede v pokrizovém období nejlépe. Zdá se, že skupina zastánců zvýšení sazeb mezi americkými centrálními bankéři se zvětšuje a FED tak potvrdil plán zvýšit sazby -2,6% -0,1% -2,6% +4,3% -1,8% +0,1% -2,0% -3,7% +0,5% +4,3% +0,8% -0,1% ještě letos. To v kombinaci s blížícími se prezidentskými volbami vnáší na trh nejistotu. První debatu mezi Clintonovou a Trumpem podle průzkumu CNN vyhrála Clitnonová, což finanční trhy interpretují jako lepší zprávu, než kdyby tomu bylo naopak. Posílením reagovalo také mexické peso, které je vnímáno jako určitý odhad výsledku voleb, kvůli Trumpovým silně proti mexickým (proti imigračním) postojům. Evropské trhy byly nejvíce zasaženy problémy největší německé banky Deutsche Bank. Té hrozí vysoká pokuta ve Spojených Státech kvůli nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí.
Problémy Deutsche Bank:
Akcie Deutsche Bank jsou pod silným prodejním tlakem a v poslední zářijový den propadly poprvé pod 10 EUR/akcie.
Čtvrtá největší banka na světě čelí rozsáhlým problémům. Příčiny problémů jsou skandály s manipulacemi úrokových sazeb a praní špinavých peněz v Rusku, které poškodily reputaci banky. V posledním roce je to pak také krok amerického ministerstva spravedlnosti, které chce po bance zaplatit 14 miliard EUR za urovnání obvinění kolem nekalých praktik na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Přestože Deutsche Bank se kvůli své velikosti počítala mezi tzv. „too big to fail“, tedy mezi banky příliš velké na to, aby je jejich země nechaly padnout, německá kancléřka Angela Merkelová již dříve odmítla tento finanční dům zachraňovat. Vzhledem k tomu, že DB je velmi provázána s dalšími finančními institucemi, její případný krach by významně ohrozil celý finanční sektor. Podle posledních zpráv však situace není natolik kritická, částečně jde jen o paniku způsobenou vysokou citlivostí investorů na špatné zprávy z bankovního sektoru, který stál za vypuknutím finanční krize. Na trh nyní také prosakují zatím neověřené informace, že americké ministerstvo spravedlnosti se spokojí s nižší pokutou ve výši 4,8 mld. EUR, což by už pro banku nebylo likvidační.