Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Říjen 2018

Hlavní události:

  • výprodeje na akciových trzích
  • Brazílie: vítězem prezidentských voleb se stal Jair Bolsonaro

Komentář:
Vlna výprodejů zasáhla v říjnu světové akciové trhy. Za jediný měsíc odevzdal americký index S&P 500 veškeré své dosavadní letošní zisky. Americký trh s sebou stáhl prakticky všechny velké burzy po celém světě. Jedinou výjimkou byla mimořádně zisková Brazílie. Ta ale těžila z výsledku prezidentských voleb, ve kterých zvítězil kandidát krajní pravice Jair Bolsonaro.

Americká ekonomika rostla ve 3Q mezikvartálně o +3,5 % HDP a předčila tak očekávání, která prognózovala růst pouze o +3,3 % HDP. Přesto americký akciový trh zasáhla vlna výprodejů. Je těžké určit konkrétní spouštěč výprodejů, ale možné příčiny poklesu cen akcií bychom uvést mohli. Americký akciový trh má za sebou 10 let růstu od hluboké finanční krize a akciové tituly jsou již hodně drahé. Navíc v posledním roce akcie těžily ze štědré daňové a výdajové politiky prezidenta Donalda Trumpa. Prorůstové faktory jsou ale zřejmě již zcela vyčerpány a začínají se stále silněji objevovat negativní faktory. Centrální banka FED kvůli zrychlující inflaci zvedá úrokové sazby a nehodlá od toho ustoupit. Výnosy amerických 3M pokladničních poukázek (treasury bills), od kterých se odvíjí bankovní úrokové sazby, vzrostly na 2, % a dostaly se poprvé od krize v roce 2008 nad inflaci. Poprvé tak američtí investoři mohou inkasovat výnos z držení hotovosti i po očištění od inflace. Cena peněz tak postupně roste a začíná vytlačovat méně úspěšné investice. To vždy působí tlak na cenu akcií, které pokud jsou drahé, nemusí přinášet dostatečně velkou rizikovou prémii oproti dobře úročeným téměř bezrizikovým vkladům. V současné situaci jsou však zřejmě výprodeje na nějakou dobu u konce, přeci jenom ekonomika zatím nevykazuje zpomalení a vede si poměrně dobře.

Evropské trhy se samozřejmě svezly spolu se zámořím. Navíc Evropu trápí velké nejasnosti kolem brexitu. Na jaře dojde k odchodu Británie z EU, ale zatím vůbec nejsou vyjednány důležité smlouvy, které by jasně definovaly vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií.
Jediným trhem, který dokázal vzdorovat vlně výprodejů, byla Brazílie. Ta doflirtovala s komunistickými experimenty posledních několika dekád a voliči se rozhodli zvolit krajně pravicového Jaira Bolsonara prezidentem. Investoři si od pravicového prezidenta slibují ekonomické reformy, které by měly pomoci brazilské ekonomice.

V ČR stojí za zmínku zpráva z korporátního světa, když skupina PPF Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, Home Creditu a Monety Money Bank. Bankovní instituce by měly dál fungovat dohromady pod značkou Air Bank. Uzavření transakce se předpokládá na 1. července 2019 a je podmíněno schválením příslušných regulatorních úřadů.