Komentář k vývoji na finančních trzích – Leden 2020
Hlavní události:
- eskalace napětí mezi Íránem a USA
- podpis obchodní dohody mezi Čínou a USA
Komentář:
První měsíc roku 2020 byl neuvěřitelně bohatý a pestrý na kurzotvorné události. Negativní faktory však převážily ty pozitivní a prakticky všechny hlavní akciové trhy ztrácely s vyjímkou Austrálie, která těžila z utlumení rozsáhlých požárů a rostla v očekávání příštích vysokých investic a výdajů na odstraňování škod. Skoro o 12% propadla cena ropy na konečných 58,16 USD/barel ropy typu Brent. Zvyšuje se pravděpodobnost, že ropný kartel zasáhne a pokusí se omezit těžbu ropy, aby se snížila nabídka a zastavil pokles cen.
Letošní rok odstartoval eskalací napětí mezi Íránem a USA. Nejprve Írán zaútočil na spojenecké síly pod vedením USA v Iráku. Írán odpálil více než tucet balistických střel z íránského území na dvě irácké základny s vojáky koalice vedené Spojenými státy. Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad v centrálním Iráku a základna v kurdském Irbílu. Kvůli obavám z odvetného útoku ze strany USA se potom Íránu podařilo nechtěně sestřelit dopravní letadlo ukrajinských aerolinek UIA, na jehož palubě zahynulo všech 176 lidí.
V polovině měsíce podepsal Čína s USA ve Washingtonu první část obchodní dohody. Dohoda obsahuje část o ochraně duševního vlastnictví, závazek Číny nakupovat zboží a služby z USA alespoň za 200 mld. USD v příštích dvou letech a také závazek Číny nemanipulovat svou měnu. Pokud bude Čína porušovat dohodnutá pravidla, tak USA můžou znovu navýšit již platná cla nebo udělit nová. V opačném případě nikoliv. I přes dohodu ovšem zůstávají v platnosti cla na celkem 360 mld. USD čínského zboží. Spekuluje se, že tato cla by mohla být snížena nebo zrušena v budoucnosti, pokud by stávající dohoda byla dodržována a rozšířena ještě o další sporné body jakými jsou například kybernetické krádeže a nekontrolovaného využívaní dotací v Číně.
Dalším kurzotvorným faktorem spojeným s Čínou je šířící se nákaza koronaviru. I v jejím důsledku klesaly světové akcie a to zejména akcie aerolinek nebo cestovních společností. Nicméně je velmi pravděpodobné, že virová nákaza bude mít vliv na trhy jen velmi krátkodobý.
Poslední lednový den pak Velká Británie formálně opustila Evropskou Unii. Brexit se stal skutečností. Velká Británie ještě rok bude dodržovat unijní pravidla, poté definitivně opustí EU. Pozitivní na tom pro celou EU je zřejmě jediné, že končí doba spekulací a nejistoty. Nyní je definitivně jasné že britové půjdou svou vlastní cestou.