Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Únor 2020

Hlavní události:

  • koronavirus
  • čínské monetární stimuly

Komentář:

Akciové trhy zatím v letošním roce nezažívají dobré období. Po nevydařeném lednu přišel ještě horší únor a hlavní akciové trhy ztrácely mezi -8% až -9%. Příčinou je jednozdnačně epidemie koronaviru, která se postupně rozšířila z kontinentální Číny prakticky do celého světa. Naštěští zatím prakticky ne do Afriky a Jižní Ameriky.

V reakci na epidemii čínská centrální banka schválila monetární stimuly ve výši 170 mld. USD. Jednalo se zejména o operace na volném trhu. Následně čínská centrální banka poskytla další injekci likvidity a do finančního systému nalila dalších 70 mld. USD skrze reverzní repoobchody. Čínské autority navíc zakázaly spekulovat na pokles cen akcií (tzv. short obchody). Tamní finanční instituce naopak navyšovaly své akciové expozice,aby podpořily burzy, a proto v únoru čínské akcie ztratily méně než akcie na vyspělých trzích. V Číně jde o poměrně běžný postup – podobně se čínské pojišťovny a fondy chovaly vroce 2015, kdy tamní trh prožíval krizi. Čína rovněž snížila na polovinu celní sazbu uvalenou na téměř dva tisíce amerických výrobků v září 2019. Čína klade za prioritu dopad koronaviru na svou ekonomiku co nejvíce zmírnit.

Bohužel akciové trhy nejvíce ztrácely v posledním únorovém týdnu, kdy se koronavir výrazněji rozšířil v Ervopě zejména pak v Itálii. Panují obavy, že rozvinutá evropská ekonomika ještě není na vrcholu epidemie a počet nakažených ještě výrazně poroste, což spolu s různými ochranými opatřeními povede k poklesu hospodářské aktivity.

Zbývá doplnit, že v únoru ČNB zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,25%. Reaguje tak především na zrychlující se inflaci, která v lednu meziročně vyrostla z 3,2% na 3,6%. Jde o nejrychlejší meziroční tempo růstu od března 2012. Za nárůstem inflace stojí zejména růst cen nájemného bydlení, vepřového masa, ale projevily se také vyšší spotřební daně uvalené na tabák a alkohol.

Ropa se také ocitá pod bezprecedentním tlakem kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky způsobeného koronavirem. Cena ropy typu Brent v únoru poklesla o téměř -12%, což výrazně ohrožuje ekonomiky závislé na exportu této komodity jako jsou Rusko nebo Saudská Arábie. To také dokumentuje mapa světových indexů, na které je vidět, že právě akciové trhy těchto zemí ztrácely v únoru nejvíce a to přitom virem prakticky zasaženy nejsou.