Komentář k vývoji na finančních trzích – Červen 2020
Hlavní události:
- druhá vlna koronaviru?
- USA: růst spotřebitelské důvěry
Komentář:
Červnové výsledky akciových a komoditních trhů jsou pro investory pozitivní. Ceny akcií rostly kvůli rychlému opouštění protikoronavirových opatření a díky naději, že vysoké vládní stimuly a uvolněná měnová politika většiny rozvinutých zemí rychle obrátí trend a světová ekonomika se opět rozjede na plný chod. Ovšem zejména v závěru měsíce června už se situace tak optimistická nejeví, protože koronavirová pandemie zdaleka není zažehnána a v některých zemích probíhá druhá vlna, anebo se k ní schyluje.
Zářným příkladem jsou USA, kde sedmidenní klouzavý průměr v počtu nových nemocných je na dosah nejvyšších úrovní a rychle stoupá. Na vině je hlavně výrazný růst v počtu nových nakažených v Kalifornii, na Floridě, nebo v Texasu, kde navíc začínají rychle docházet místa na jednotkách intenzivní péče. Neroste přitom jen počet nakažených, který by šel vysvětlit rostoucími počty testů. Výrazného růstu se dočkal také poměr pozitivních testů k testům provedeným, který se již v USA přehoupl přes 6 procent a který například v Arizoně vzrostl dokonce nad 22 procent. Koronavirus se tedy v USA podle všeho šíří čím dál rychleji.
Aktuální situace má samozřejmě zásadní dopad na voličské preference ve Spojených Státech. Původní favorit, obhajující prezident Donald Trump, nyní výrazně ztrácí na svého soupeře Joe Bidena. Navíc prohrává i v tradičně republikánských státech jako je například Texas, právě kvůli místní akceleraci pandemie. V USA vlivem pandemie přišlo o práci již více než 40 miliónů lidí a pokud se situace rychle neobrátí, nebude to mít současný prezident ve volbách vůbec jednoduché obvzlášť proto, že na začátku celou situaci okolo koronaviru bagatelizoval.
Dopad koronavirové krize na světovou ekonomiku je zásadní, nicméně dopadá rozdílně na její jednotlivá odvětví. Není překvapením, že jedním z nejvíce zasažených odvětví je letecká přeprava. I to je příčinou vyřazení akcií Lufthansa z prestižního německého bluechipového indexu DAX, ve kterém figurovala od jeho založení v roce 1988. Největší a jedna z nejstarších evropských leteckých společností, tradiční symbol německé ekonomiky, provozuje své lety již více než 80 let. Patří do špičky také ve světovém měřítku, je jedním z nejdůležitějších členů sdružení dopravců Star Alliance. Její vyřazení z DAXu ukazuje na obrovský zásah, který tato firma současnou krizí utržila. Navíc se pohybuje na vysoce konkurenčním trhu, jakým letecká přeprava je, marže přepravců jsou dlouhodobě stlačené na naprosté minimum.
Červnový komentář k trhům zakončíme velmi pozitivním konstatováním, kterým je růst spotřebitelské důvěry v USA, která v květnu (výsledky jsou zveřejňovány vždy s měsíčním zpožděním) vyrostla na úroveň 98,1 bodů z předchozích 86,6. V důvěře (optimismu/pesimismu) spotřebitelů je zřejmě klíč k dalšímu ekonomickému vývoji. Pokud převládnou pozitivní očekávání, můžeme doufat v relativně rychlý návrat ekonomiky na původní úrovně. Pozitivní očekávání však budou podkopávat rostoucí nezaměstnanost a případný návrat restrikcí kvůli druhé vlně pandemie koronaviru.