Komentář k vývoji na finančních trzích – Únor 2021
Hlavní události:
- očkování proti COVID-19
- USA: fiskální stimul
Komentář:
Akciové trhy si v únoru připsaly slušné zisky. Dařilo se prakticky na všech hlavních trzích vyjma Brazílie, která bojuje s pandemií koronaviru a oslabující domácí měnou. Zlato sehrálo klasickou roli aktiva, které má negativně korelované výnosy s akciemi. A jelikož se akciím slušně dařilo, zlato pokračovalo v klesajícím trendu, ve kterém se nachází od srpna minulého roku. Naopak cena ropy čtvrtý měsíc v řadě silně rostla a překonala hranici 65 USD za barel ropy. Svého rekordního maxima také dosáhla kryptoměna Bitcoin, která se přiblížila metě 60.000 USD/BTC.
Hlavním faktorem, který nejvíce ovlivňuje světovou ekonomiku, je stále pandemie koronaviru a to, jak se daří jednotlivým zemím se s ní vypořádávat. Klíčem k oživení ekonomiky je co nejrychlejší očkování populace. A v tom se úspěšnost jednotlivých supervelmocí liší. USA v rychlosti očkování výrazně překonává EU. Stejně tak Velká Británie, která na začátku letošního roku definitivně EU opustila. Ve Spojených Státech se daří denně naočkovat 1,33 mil. lidí a tímto tempem by na konci letošního roku mělo být očkováno 75% americké populace! Evropská Unie sice měla ambiciózní plán mít v létě letošního roku proočkováno 70% populace, to se však určitě nepodaří. Kvůli tomu již musela i Evropská
Komise zhoršit letošní odhad růstu ekonomiky EU z +4,2% jen na +3,7 %.
Za pokračujícím růstem cen ropy stojí vysoká očekávání ohledně oživení světové ekonomiky. Na víc na jihu USA, konkrétně v Texasu, udeřily silné mrazy, které prodražily ceny energetických komodit.
Nové rekordní úrovně dosáhla kryptoměna Bitcoin. Ta těžila z oznámení zakladatele společnosti Tesla Elona Muska, že firma umožní klientům platit v bitcoinech. Kvůli tomu také Tesla nakoupila kryptoměnu na vlastní knihu. Také společnost Mastercard informovala investorskou veřejnost, že rozšíří možnost využívat k platbám kryptoměny. Po silné pozitivní reakci však nyní probíhá cenová korekce.
Na konci února schválila americká Sněmovna reprezentantů návrh souboru opatření na podporu tamní ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát a měl by být díky většině Demokratů schválen. Takový obří fiskální stimul je samozřejmě (krátkodobě) pozitivní zprávou pro akciové trhy.