Komentář k vývoji na finančních trzích – Prosinec 2021
Hlavní události:
- méně nebezpečný omikron
- USA: meziroční inflace +6,8%
Komentář:
Závěr roku 2021 přinesl na trhy pozitivní zprávy a po předchozích listopadových propadech akcie výrazně zpevnily. Navíc některé akciové indexy opět překonaly svá historická maxima. Vyjímkou byly ruské akcie, které ztrácely na hodnotě, přestože cena ropy vzrostla o +10,2%. Důvodem je nejistota ohledně možného ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Cena zlata vzrostla a zakončila rok na hodnotě 1829,2 USD/oz.
Velmi pozitivně investoři reagovali na nová očekávání ohledně nové mutace koronaviru zvané Omicron. Po prvotní panice se začíná ukazovat, že Omicron je sice nakažlivější než zatím rozšířenější Delta, většinou má však daleko mírnější průběh. Kombinace vysoké nakažlivosti a mírného průběhu by mohla podle odborníků vést k rychlému promoření populace, což by paradoxně mohlo mít pro lidstvo pozitivní důsledky v podobě zvýšení kolektivní oddolnosti. Navíc, oproti původním předpokladům, vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dle studií vykazují účinnou ochranu proti nově se šířící variantě Omicron po třetí dávce očkování.
Inflace v USA zveřejněná v prosinci vzrostla meziročně ve spotřebitelských cenách o +6,8%. Americká centrální banka FED na to reagovala oznámením, že urychlí utahování měnové politiky. Ale nechcete tak učinit okamžitě, aby se firmy a investoři mohli připravit a sami upravit svá inflační očekávání. Proto FED dopředu zveřejnil, že nákupy aktiv zřejmě ukončí do konce 1Q letošního roku. Následně FED počítá s trojím zvyšováním úrokové sazby v průběho roku 2022. Velmi důležitě však je, že americká centrální banka již nepovažuje inflaci za přechodnou a je připravená proti ní bojovat. Prudký růst cenové hladiny pro ekonomiku totiž představuje závažný problém.
Opačným směrem se vydala čínská centrální banka, která naopak uvolňuje vlastní měnovou politiku. Důvodem může být i tlak, pod kterým se ocitla kvůli praktickému defaultu obrovské čínské developerské společnosti Evergrade. Její pád by mohl rozkolísat čínský finanční systém a centrální banka tomu chce i tímto zásahem čelit.
Těsně před vánočními svátky zvýšila úroky ČNB, která se na svém zasedání nečekaně rozhodla navýšit dvoutýdenní repo sazbu o 1 procentní bod na 3,75%! To povede k růstu nákladových úroků, které prodraží firmám úvěrové financování a domácnostem v budoucnosti navýší splátky hypotečních úvěrů. Firmy s nízkou marží a vysokým dluhem, stejně jako domácnosti s nízkým volným cash flow a velkým úvěrem, se ocitnou pod tlakem a rok 2022 tak může být pro řadu firem a lidí velmi náročný.