Komentář k vývoji na finančních trzích – leden 2022
Hlavní události:
- Napětí mezi Ruskem a NATO
- Čína: problémy developerských firem
Změny vybraných akciových indexů a komodit:
Komentář:
Začátek letošního roku se na trzích nesl ve znamení špatných geopolitických zpráv, očekávání utahování měnových politik centrálních bank a z toho plynoucí značné nervozity. Akcie na většině důležitých trhů výrazně ztrácely na ceně, nedařilo se zejména akciím technologických firem. Kvůli napětí mezi Ruskem a NATO kvůli situaci na Ukrajině výrazně rostla cena ropy, kterou na vyšší úrovně poháněla také obecně vysoká poptávka po komoditách.
Největším problémem dneška je jednoznačně vysoká agregátní poptávka v kombinaci s nedostatečnou agregátní nabídkou, která se projevuje rychlým růstem cen zboží a služeb. Vysoká poptávka je způsobená odložením spotřeby v dobách pandemie COVID-19 a zároveň obrovskými vládními výdaji, které měly za úkol podržet ekonomiky v těch samých dobách. Nabídku negativně ovlivňují narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce, které utrpěly vlivem protiepidemických opatření. Vysoká inflace je důsledkem, který trápí stále více ekonomik a jejich centrální banky budou chtě něchtě muset začít utahovat své měnové politiky. A to jsou pro akciové investory nedobré vyhlídky.
Situace na východě Evropy se stále nelepší a hrozba konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou je stále velmi vysoká. Jedinou dobrou zprávou je, že Rusko a země NATO spolu komunikují. Pozitivní efekt také možná sehrála jednota NATO a deklarace tvrdých ekonomických opatření, které chtějí západní země použít v případě, že Rusko napadne Ukrajinu. Na to samozřejmě negativně reagují ruské akcie, které v lednu ztratily desetinu své hodnoty! Ruský prezident Putin se tak dostal do nepříjemné situace, kdy jsou ohroženy ekonomické zájmy nejbohatších Rusů, kteří ho podporují, a zároveň má na hranicích s Ukrajinou více než 100.000 vojáků, které bude muset brzy použít nebo je stáhnout zpět do vnitrozemí. Pro evropské země je situace také velmi nepříjemná, závislost na ruském zemním plynu je známý fakt.
Čínský development se nachází ve velkých problémech. Přitom čínský trh s nemovitostmi představuje celou čtvrtinu hrubého domácího produktu země. S existenčními problémy se nepotýká pouze jednička na trhu společnost Evergrande, ale také dvojka společnost Kaisa, která nesplatila držitelům prioritních dluhopisů závazky v hodnotě přibližně 400 milionů dolarů a jedná s nimi o restrukturalizaci dluhu. Své závazky nedokáží splácet také velcí developeři společnosti Shimao a China Fortune Land Development. Čínská vláda se snaží na realitní krizi reagovat, ať už nákupem aktiv od státem podporovaných developerů anebo tlakem na banky, aby realitnímu sektoru poskytovaly další úvěry.
Na začátku roku světová ekonomika čelí zásadním problémům. Svět je zaplavený úvěry, ale vysoká inflace tlačí na růst úrokových sazeb. Úvěry budou postupně zdražovat a dlužníci, kteří mají nízké ziskové marže a jsou předlužení se dostanou do problémů a budou muset pod tlakem prodávat aktiva, aby uspokojili své věřitele. Vše zhoršuje napětí na východě Ukrajiny. Jedinou dobrou zprávou je snad ústup pandemie COVID-19, většina států ve vyspělém světě postupně uvolňuje přijatá opatření.