Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Leden 2021

Hlavní události:

  • USA: senát získali demokraté
  • očkování proti COVID-19

Komentář:
Ceny akcií rostly také v prosinci, přestože si v listopadu připsaly extrémní zisky. Žádná korekce cen se tedy nekonala. Hlavními První měsíc letošního roku dopadl na akciových trzích smíšeně. Některé vyspělé trhy si připsaly mírné zisky, jiné naopak mírné ztráty. Zlato oslabovalo a ropa pokračovala v silném růstovém trendu.

Hned zkraje ledna proběhly volby do amerického Senátu ve státě Georgia. Poslední dvě místa obsadili demokraté. Celkové obsazení Senátu je přesně 50 křesel pro demokraty a 50 křesel pro republikány. Rozhodovat tak bude hlas demokratické viceprezidentky. To umožňuje novému americkému prezidentovi Joe Bidenovi prosazovat plně své politické záměry. Biden již počátkem měsíce ledna ohlásil nový stimulační balíček – „americký záchranný plán“ – ve výši 1,9 bilionu dolarů, který má navazovat na Trumpovu fiskální injekci v objemu 900 mld. dolarů. Návrh zahrnuje pomoc v objemu 415 mld. dolarů zaměřených na boj s covid-19, přibližně 1 bilion dolarů pak na přímou úlevu domácnostem a 440 mld. dolarů pro malé podniky a komunity tvrdě zasažené pandemií. Podporu našel Biden logicky u Janet Yellenové. Ta na svém úvodním slyšení v pozici ministryně financí vyzvala zákonodárce v Kongresu, aby podpořili další stimuly k oživení ekonomiky. Podle bývalé předsedkyně americké centrální banky jsou výhody velkého stimulačního balíčku pro boj proti pandemii koronaviru větší než náklady na vyšší dluhové zatížení země.

Hlavním faktorem, který negativně ovlivňuje trhy v začátku roku 2021 je pomalejší vakcinace proti COVID-19 než se původně očekávalo. Očkování sice již probíhá, ale výrazně pomalejším tempem. Například v USA se během prosince nechalo naočkovat 2,8 milionu obyvatel, avšak původní odhady hovořily o 20 milionech do konce roku 2020. Ve Velké Británii dostalo vakcínu přibližně milion osob, v Německu ale už jen desítky tisíc lidí. Pomalejší distribuce vakcíny může znamenat delší trvání lockdownů a tím pádem i výraznější útlum ekonomické aktivity. V posledních dnech proto země EU přistupují k dalšímu zpřísňování opatření společenského distancování s ohledem na vysoké denní přírůstky onemocnění.