Sledujte nás

Benewitzovo kvarteto netradičně

Venture Club připravil na 6.6. v 18 hodin v paláci Konvikt výjimečnou akci, na kterou Vás tímto zveme:

Benewitzovo kvarteto – beseda s hudbou

Slyšet kousek špičkové muziky v provedení evropského tělesa, to se občas podaří. Ale popovídat si navíc ještě napřímo osobně s protagonisty souboru – to můžete jen u nás. Dozvíme se, jaké je to jezdit po světě. Víte, jak se organizují světová turné? Proč a jak se volí určité skladby, či jak spolu muzikanti komunikují během koncertu? Jaké má takový život výhody a nevýhody? …a samozřejmě, cokoliv se budete moci optat.

Kvarteto zahraje od klasicistické až po moderní hudbu v řadě tříminutových ukázek, proložených komentováním. Naváže neformální diskuze a bude možné si i zakoupit jejich cd. 

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky.

Soubor tvoří 4 mladí pánové, absolventi AVU v Praze a mistrovských kurzů ve Švýcarsku a ve Španělsku.
V současné době kvarteto koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall London, Musikverein Wien, Konzerhaus Berlin, Concertgebouw Amsterdam, Théâtre des Champs-Elysées v Paříži, The Frick Collection New York, Seoul Art Center, Dai-Ichi-Seimei Hall Tokyo, Rudolfinum a dalších) a je pravidelně zváno na festivaly jako Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, Pražské jaro a Dvořákova Praha.

Zvláštní potěšení přináší Bennewitzovu kvartetu působení na domácí hudební scéně. Velmi si cení spolupráce s Českou Filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem.

Kvarteto nese jméno významného ředitele pražské konzervatoře Antonína Bennewitze, spoluzakladatele Českého kvarteta.

Mimořádným dojmem  z hudby Bennewitzova kvarteta působí prožitek a  emocionalita interpretace, výběr hudby a komunikace s posluchači.  Obvykle každou skladbu uvedou v kontextu doby a tvorby autora,  objasní,  proč si ji vybrali a co pro ně znamená. To není u nás běžný způsob, posluchač získává další dimenzi prožitku z hudby.

Více informací o BQ na jejich stránkách na http://bennewitzquartet.com

Závěrem? Setkání ve Venture Clubu je zamýšleno jako ukázka interpretace velmi různých děl, jako příležitost prožít hudbu z mimořádné blízkosti a v detailu a hlavně jako mimořádná a neformální  možnost mluvit s jejími členy a  zeptat se na vše kolem interpretace a hudebního života obecně. Těšíme se na naprosto unikátní zážitek.

Petr Šedivý, předseda výboru Venture Clubu

[gtag event="single_post_view"]