Sledujte nás

Blockchain a kryptoměny v roce 2018

Jak chápeme kryptoměny? Jako investiční příležitost, budoucí univerzální měnu nebo něco úplně jiného? Samotný název by možná napověděl, že původním cílem kryptoměn je nahradit stávající měnové systémy novou univerzální technologií, současná situace a pravděpodobný budoucí vývoj však směřuje jinam. Co je to Blockchain, kde vzniká hodnota kryptoměn, a proč je kolem toho všeho takový “buzz”? O tom a mnohém dalším promluvili na akci našeho klubu Miroslav Novák, dlouholetý investor a trader a Jan Frančík, profesionální těžař kryptoměn ze společnosti Glocin.

Většina současných kryptoměn je postavena na technologii Blockchain – potenciálním technologickém převratu, který je schopen změnit svět, jak ho dnes známe. Ve zkratce se jedná o decentralizovaný databázový systém, který umožňuje sdílení informací v nezměnitelné, na sobě navazující řadě. Každá kryptoměna založená na technologii Blockchain má díky protokolu, na kterém je postavena, konečný počet jednotek, které jsou unikátní a možné. Řetězec obsahuje na sebe navázané bloky obsahující jedinečné číselné kódy (tzv. heshe*). Díky tomu je systém považovaný za tamper-proof – nezměnitelný. Proč? Každá transakce – tedy převod informací mezi bloky – je do Blockchainu zaznamenána. Pokud byste se pokusili změnit blok, nepodaří se vám to, protože správné kopie původních záznamů daného bloku, jsou rozesety po celé síti. Hodnota Blockchainu je odvozena od počtu uzlů v síti – tedy počtu uživatelů, kteří kontrolují platby a mají uloženou kompletní databázi transakcí. Současná databáze záznamů o transakcích BitCoinu dnes obsahuje přibližně 120 Gb dat. S každou další kopií je systém méně zranitelný, protože dochází k reálnému porovnávání případných transakcí.

Kryptoměna, tak jak ji chápeme dnes, má kořeny v knize Neuromancer od Williama Gibsona. Koncept byl jednoduchý – samotná informace se stala komoditou. Jako první moderní kryptoměna vznikl BitCoin. Prvním nákupem za BitCoiny byla pizza, první uživatel si ji koupil za 10 000 BitCoinů. Tím se dostáváme k dalšímu důležitému bodu: kde se v kryptoměnách bere, a kam se ztrácí jejich “hodnota”? Současná hodnota celého trhu s kryptoměnami je odhadovánana 300 miliard dolarů, z toho BitCoin představuje 134 miliard dolarů. Narážíme tedy na rozkol mezi podstatou názvu a jejím původním cílem. Základní charakteristikou měny, aby se dala používat jako platidlo, je stabilní kurz. Díky tomu víme, že rohlík má cenu 2 Kč, za stejné 2 Kč si rohlík koupíme i zítra a nevadí nám, že měnu za rohlík vyměníme. Kryptoměny, ale stabilní kurz nemají. Kurz BitCoinu za posledních 5 dní vzrostl o 1000 dolarů na hodnotu 8 106 dolarů. Za posledních 12 měsíců byla ale nejnižší hodnota BitCoinu pouze 1 100 dolarů, nejvyšší pak přesahovala 19 000 dolarů za jeden BitCoin. Jeho kurz každoročně prochází cyklem, kdy před vánoci je jeho cena nejvyšší a následně během jara dochází ke korekcím, poté opět stoupá. Hodnota kryptoměny totiž vychází z jejího pojetí jako komodity, nikoli měny, a její elementární cena stojí na důvěře v ní a na její samoregulaci v konečném počtu měny v oběhu. Co to znamená? Na rozdíl od hodnoty měn, je zde hodnota pouze taková, jakou ji my sami určíme.

Kryptoměny jsou dnes komoditou, se kterou se obchoduje na specializovaných světových burzách. Současně jsou také vnímány jako komodita z hlediska práva. Podobně jako můžete investovat do zlata, můžete investovat i do kryptoměn. Kromě obchodování se peníze dají s kryptoměnami vydělat i tzv. těžením”. Co to znamená? “Těžař” je subjekt, který za podíl na transakcích kontroluje provedené platby. Neexistuje zde jeden server banky, který srovnává stav vašeho účtu, a pokud je na účtu dostatečný zůstatek, povolí vám provést platbu. Na světě jsou statisíce serverů, které v reálném čase porovnávají provedené platby. Při posledním pádu BitCoinu, na konci roku 2017, dosahovala doba provedení platby až 10 dnů. Kromě kontroly plateb se “těžaři” snaží také rozklíčovat další unikátní heshe nových bloků. To, na co vám dříve stačil výkon notebooku, dnes vypočítávají datová centra, která jsou schopna vyprodukovaným teplem z procesorů poskytnout dostatek tepla průměrnému wellness centru.

Je kolem kryptoměn takový humbuk právem? Vznikají jako houby po dešti a málokterá je dnes něčím unikátní. Za zmínku stojí například 100% anonymizovaná kryptoměna Monero, která slouží například k platbám na Darknetu. Dnes existuje přes 900 různých kryptoměn, z toho valné většině se prorokuje zánik. Problém tkví v tom, že nikdo neví kterým.

Názor Ventrue Club z.s.

Domníváme se, že technologie Blockchain sehraje významnou roli, jedno zda v registrech a rejstřících – třeba nemovitostí, v matrikách, lékařských záznamech, případně jednou nahradí evidenci transakcí v bankách. Pravděpodobně ji čeká regulace. Určitě na kryptoměnách hodně lidí vydělalo a vydělá a někteří hodně ztratí – jde totiž o čistou spekulaci na budoucí vývoj ceny něčeho složené z jedniček a nul bez hmotné podstaty. Zajímavým směrem je využití kryptoměn na financování projektů. Jako u všech investic, kryptoměny nejsou pro každého a je třeba problematice rozumět. Bezpečnější bude pravděpodobně investování do těžení a produktů těžařům, méně bezpečný bude vlastní nákup kryptoměny.

*Hesh: Číselný kod, který je vytvořen skrz kryptovací algoritmus převádějící vstupní hodnotu. Používá se pro rychlé porovnávání dat a prohledávání databázových tabulek.

[gtag event="single_post_view"]