Sledujte nás
Search
Close this search box.

Hodinky: Svět investičních příležitostí

Hodinky nejsou jen užitkový předmět, ale také šperk a možnost pro investování. O tom všem nám přišel v úterý 4. 2. přednášet pan Mario Gašpar. Tento skvělý hodinář, přispěvatel největšího hodinářského fóra na světě Watchuseek a zástupce známých švýcarských i německých výrobců luxusních hodinek nás provedl historií i současností hodinářství. Víte, co všechno jsme se dozvěděli o investování?

Od slunečních hodin k 1,5 miliardám prodaných kusů 

Vše začalo 3500 let před naším letopočtem v Egyptě. Právě z té doby pochází první zdokumentované měření času. Jenže tehdy šlo pouze o sluneční hodiny. První kapesní mechanické hodinky přišly až o 5 tisíc let později. Jejich autorem byl v roce 1511 Peter Henlein, německý zámečník žijící v Norimberku. Podle místa vzniku a jejich tvaru se těmto hodinkám začalo říkat Norimberské vajíčko. Začátek hodinářství jako průmyslu se váže k roku 1601 a švýcarskému městu Ženeva. V té době trvala výroba jednoho kusu i několik let. Tehdy bylo ještě nemyslitelné, aby se stal z hodinek obrovský byznys a ročně se prodalo 1,5 miliard kusů. Co se změnilo?

Dva důvody pro nákup hodinek

Vyrobit klasické hodinky s mechanickým strojkem je stále relativně náročné, přesto to už od roku 1969 není jediná možnost. Tehdy přišla japonská firma Seiko s quartzovým hodinovým strojkem. Ten byl lehčí na výrobu a mnohem levnější. Nedosahoval však kvality klasického mechanického strojku. Změna to však byla zásadní. Hodinky přestaly být jenom luxus, který se dědí doslova z generace na generaci, ale staly se i spotřebním zbožím. Objevily se tedy minimálně dva důvody pro nákup hodinek, při prvním, emočním, zákazník nehleděl na cenu, ale investoval do kvality, značky a své image. Preferoval klasický mechanický strojek před quartzovým. Preferoval trvanlivost i několik generací před pár lety užívání.

Mechanické hodinky jsou zlato s rafičkami

Další podstatnou stránku nákupu hodinek ukazuje jeden z nejslavnějších hodinkových příběhů. Jeho hlavní hrdinkou jsou hodinky s mechanickým strojkem Omega Speedmaster Professional. Tento sériově vyráběný model zvítězil v náročných testech NASA a v roce 1965 se jako první hodinky ocitly ve vesmíru při projektu Gemini 4. Stejné hodinky zvítězily v testech i v následujících letech a spolu s projektem Apollo 11 se v roce 1969 dostaly na ruce Buzz Aldrin na povrch Měsíce. O rok později pak při projektu Apollo 13 umožnily posádce načasovat zažehnutí rakety a nastavit kurz domů. Jejich kvalita tedy léty nestárla, čemuž odpovídala i jejich cena, roky spíš roste, než aby klesala. V tom mohou být podobné zlatu. Například cena hodinek Omega Speedmaster Professional „Moonwatch“ vzrostla mezi roky 2014 a 2020 přibližně o 628 liber. Jejich současná cena je 3238 liber. Inflace? Nikoliv! Průměrný růst ceny za 10 let dosahoval 6,1 % ročně, kdežto průměrná inflace pouze 1,3 %.
 

Nezávislé hodinářství

Že cena hodinek může mnohonásobně překračovat jejich praktickou hodnotu, ukazuje také tzv. nezávislé hodinářství. Příkladem takové ruční práce je firma ArtyA, u které nejsou výjimkou hodinky v hodnotě několik miliónů korun. Tyto hodinky jsou často jediné svého druhu. jejich nositel tak získává unikátní mistrovské dílo. Výrobním materiálem takových modelů je krom obvyklých drahých kovů a drahokamů také ušlechtilá ocel upravená výbojem blesku, křídla tropického motýla či reálné, vystřelené náboje. V předchozích projektech pan Yvan Arpa (ArtyA) použil i části zrezivělé konstrukce Titanicu, část raketoplánu Apollo nebo třeba měsíční prach. 

Hodinky jako možnost investice

Hodinky se tedy mohou zcela vymykat účelovému zboží a stát se sběratelským kouskem, jehož cena léty roste. To samé platí pro určité modely z limitovaných sérií. O jednu takovou se postaral také pan Mario Gašpar ve spolupráci s tradiční hodinářskou firmou DAVOSA (sídlo v Německu, výroba ve Švýcarsku). Hodinky vyrobily jako připomínku 75. výročí bitvy o Británii v celkovém počtu 54 kusů (54 letounů Spitfire s českými a slovenskými piloty se vrátilo po bitvě na letiště v Praze). Hodinky v ceně 17500 Kč byly již rok před dodáním vyprodané a jejich cena do dne dodání vzrostla o 20 – 30 %.

Aktuální možnost investice

Tento projekt Mario Gašpara a firmy DAVOSA naštěstí není ojedinělý. V současnosti se chystá do výroby další limitovaná série hodinek, tentokrát věnovaná dobytí severního pólu. Firma DAVOSA jich vyrobí 300 kusů, což umožní snížit o 3 až 4 tisíce jejich pořizovací cenu, přičemž kvalita zůstává stejná. Garanční karta či další připomínky ojedinělého dobrodružství jsou samozřejmostí. Hodinky budou prodejné pouze přes speciální portál, nově ale existuje možnost finančně se podílet na jejich výrobě se zajímavým výnosem.

Zvažujete nákup hodinek nebo investici do jejich výroby a máte doplňující otázky? Klidně se na nás obraťte, vše potřebné vám vysvětlíme.