Sledujte nás
Search
Close this search box.

Zajímají vás investice do umění? Přečtěte si rozhovor s Tomášem Hejtmánkem.

S Tomášem Hejtmánkem, majitelem galerie a aukčního domu Arthouse Hejtmánek, jsme se potkali podruhé. Téma investice do umění nám představil na našem 2. výročí v prostorech Opera na podzim 2018. Teď přímo v jeho výstavní síni proběhl křest nového CD, které s naší pomocí Bennewitzovo kvarteto vydalo u nakladatelství Supraphon.

Oblast umění a oblast peněz se často prolínají, ať už jde o investice do umění, sběratelství, či prosté obklopování se krásným uměním. Pana Hejtmánka jsme se zeptali, jestli vlastně lze mluvit o „investicích do umění“ v pravém smyslu a kdo jsou jeho obvyklí zákazníci.

Jak jste se dostal k tomu, že obchodujete s uměním, starožitnostmi a designem?

Spojení toho, čím se živíte s tím, co vás baví, je asi ideální činností, která může člověka v životě naplňovat. Mě takové štěstí potkalo, když jsem spojil svoji původní profesi malíře-restaurátora se založením rodinné firmy, galerie a aukčního domu ARTHOUSE HEJTMÁNEK. Má vášeň pro sběratelství umění a starožitností se tak propojila s mojí každodenní činností.

Investice do umění

Dá se ve vztahu k umění mluvit o investování v pravém smyslu? Nebo jde spíše o sběratelství a obklopování se krásnými věcmi?

Z hlediska „pouhé investice“ jsou umění a starožitnosti stejné jako ostatní investice. Můžete na nich krátkodobě či dlouhodobě více či méně vydělat, nebo také prodělat či úplně ztratit.

Čím se liší investice do umění od investic do běžných finančních produktů nebo nemovitostí?

Na rozdíl od jiných investic můžete najít u umění oblast, která vás zaujme, baví, potěší. A můžete se současně obklopovat těmi „krásnými věcmi“ které vám zpříjemní život.

Jak nákup uměleckých děl probíhá?

Několik týdnů před konáním aukce pořádáme tzv. předaukční výstavu, kde mají všichni zájemci možnost prohlédnout si umělecká díla a zjistit o nich veškeré informace. Většina zájemců nás kontaktuje předem a často mají zájem díla koupit ještě před zahájením. Za několik let na trhu jsme už vešli ve známost a kontaktují nás nejen čeští, ale i zahraniční sběratelé.

Cena děl se odvíjí od zájmů, které se v aukci potkávají. Např. obraz Mikuláše Medka z padesátých let s názvem Akce I (Vajíčko) šel do aukce s vyvolávací cenou 8 mil. Kč, a nakonec byl prodán za 57 milionů Kč (včetně aukční provize).

Kdo jsou obvykle lidé, kteří u vás nakupují?

Klienty naší galerie a aukčního domu mohu rozdělit do několika kategorií podle toho, co se zakoupenými díly zamýšlí. Obchodníci, investoři, sběratelé a srdcoví sběratelé. S potěšením mohu říci, že v posledních letech se výrazně zvýšil a převládl počet sběratelů a srdcových sběratelů – těch, kteří nakupují více srdcem, než rozumem. Zakoupená či vydražená díla se tak stávají součástí významných soukromých sbírek.

Úskalí a trendy

Jaká úskalí mají investice do umění nebo obecně nakupování umění, starožitností a designu?
Úskalí při investování do umění, starožitností či designu mohou nastat, jak jsem již zmiňoval. Pro mne jako sběratele je hlavním úskalím nedostatek místa pro nové a nové přírůstky, které bych měl nejraději všechny vystaveny.

Jaké jsou současné trendy a módní vlny na trhu s uměním? Co se dnes vlastně prodává? O co mají lidé zájem?
Nedá se úplně hovořit o trendech a módních vlnách jako třeba v módě. Přesto jsou oblasti, které aukční a galerijní trh ovládají. Z výtvarného umění jde především o malířství 20. století – významná jména až po několik známých jmen současného umění. Vždy mě velmi potěší, když se na naší aukci prodá dílo méně známého, či zapomenutého umělce. Kupce již více zajímá samotné dílo a nejenom jméno.

Tip pro investory

Jak postupovat, pokud se člověk rozhodne pro investici do umění? Co byste zájemcům doporučil?
Investorům bych doporučil, aby si našli oblasti umění a umělce, které se jim líbí, chodili na výstavy a našli si dobrou literaturu či časopisy o umění a poté se zabývali tržní hodnotou a vývojovými grafy. Na začátku je vždy také lepší konzultovat svůj zájem s profesionálními galeristy, kteří už mají zkušenosti, dokáží koncipovat sbírky staršího umění či spolupracují se současnými umělci.

Fotogalerie

Zde je pár fotek z akce, kde jsme s Bennewitzovým kvartetem slavili křest jejich nového CD. V prostorech ArtHouse Hejtmánek právě  probíhala předaukční jarní výstava.