Sledujte nás
Search
Close this search box.

Jak na investice do zlata a stříbra

Do portfolia každého investora patří i drahé kovy a právě o nich nám nedávno přednášel Petr Saic. Povídali jsme si zejména o investicích do zlata a stříbra a mělo to velkou odezvu. Proto jsme se rozhodli zpracovat celé téma do přehledného článku. Víte, kdy a do jaké formy zlata a stříbra investovat?

Úrokové sazby jsou kontrolkou ekonomiky

Když se ekonomice daří, úrokové sazby rostou. Ne tak dnes. Například Dánsko má v současnosti mínusové sazby na hypotéky a naše okolní země na tom nejsou o moc lépe. To samozřejmě snižuje úrokové sazby i u nás, ačkoliv je na tom naše ekonomika dobře. S poklesem sazeb souvisí také větší zadluženost zemí, kterým se nízké úrokové sazby hodí. Vyšší sazby by sotva dokázaly splatit. Lze tedy očekávat, že i nadále úrokové sazby neporostou. Kvůli tomu budou na trhu dál přibývat peníze a jejich hodnota bude klesat. To nahrává investicím do komodit, zejména do stříbra a zlata, jejichž cena je relativně stabilní.

Jak se liší nákup zlatých slitků, mincí a medailí?

Mezi nákupem zlatých slitků, investičních nebo pamětních mincí a medailí je velký rozdíl. U zlatých slitků a investičního zlata je výrobní přirážka velmi nízká a nákupní cena je tedy téměř totožná s burzovní cenou kovu. Jejich nákupem se tedy nestáváte sběratelem, ale investorem do zlata. Pro pamětní mince nebo medaile to však neplatí. Výrobní přirážka je vyšší a mnohem důležitější je tak budoucí vzácnost předmětu než cena kovu. Nevyznáte se v numismatice a ani nejste sběratel? Pak se těmto nákupům vyhněte nebo nakupujte mince nových emisí, kde je cena mince blízká ceně kovu. Rozdíl je také v platbě DPH, zatímco zlaté slitky, investiční i pamětní mince jsou od DPH osvobozeny, pro medaile to neplatí.

Tajemství likvidity předmětů z drahého kovu

Také v likviditě je mezi zlatými slitky, investičními a pamětními mincemi a medailemi velký rozdíl. Zlaté slitky a investiční mince jsou ve své podstatě jen kus kovu, s prodejem tedy obvykle není problém. U pamětních mincí a medailí tomu tak není. Jejich prodejnost se opírá o vzácnost předmětu. Pokud se tedy v numismatice nevyznáte, je jejich nákup spíše sázkou do loterie.

„Značkové zlato“ má nespornou výhodu

Přestože je likvidita zlatých svitků i investičních mincí vysoká i tak doporučujeme kupovat pouze „značkové zlato“ od velkých sléváren. U takových nákupů je zpravidla garance odkupu a záruka, že výrobce či prodejce ze dne na den neskončí. Prodej jinde je sice možný, ale lehce znevýhodněný. Každý z výrobků by pak měl mít certifikát pravosti, QR kód rafinerie, veriscan apod. Podle těchto značek poznáte, že ho rafinerie opravdu eviduje.


V případě investičních mincí je situace obdobná. Vhodné je nakupovat jen celosvětově známé a ignorovat regionální, které v jiných zemích tak dobře neprodáte. K těm nejznámějším mincím patří rakouský Wiener Philharmoniker, americký American Eagle, kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand, britská Britannia nebo čínská Panda. Evropě pak prodáte zejména Wiener Philharmoniker, v Americe American Eagle a v Číně Pandu.

Množství nákupu je důležité

Cena nákupu se liší podle váhy drahého kovu. Příklad z nedávné historie: zatímco 1 g zlata vyšel na 1600 Kč, při nákupu 10 g stál již jen 1200 Kč a při nákupu jedné unce, tj. cca 31 g, vás vyjde gram pouze na 1126 Kč. Doporučujeme tedy při investici do zlata nakupovat vždy alespoň 10 g zlata. Není proto náhodou, že se nejvíc obchodují mince o hmotnosti jedné unce, jejichž cena je 35 – 40 tisíc. Tyto mince tvoří téměř 90 % obchodu. Větší váhy se prodávají naopak hůře. Důvod je prostý, např. kilo zlata vyjde na cca 1,2 miliónů korun a hůře hledáte kupce.

Kupovat zlato nebo stříbro?

Ačkoliv je cena stříbra a dalších drahých kovů zpravidla odvozená od ceny zlata, dnešní situace je trochu jiná. Cena stříbra je oproti zlatu podhodnocená. Poměr mezi zlatem a stříbrem se dlouhodobě držel na hodnotě 1:20, ale nyní dosahuje hodnoty 1:85. Za kilo zlata tedy dostanete 85 kg stříbra. Pokud chcete dnes do nějakého kovu investovat, stříbro je dobrá volba.

Vydělávejte při prodeji, nikoliv nákupu

Jak už bylo řečeno, nevyplatí se nakupovat necertifikované zlato a stříbro. Je to obrovský risk, ať je cena sebenižší. Rozhodně se však vyplatí vydělávat na výhodném prodeji. Kdy to je? Cenu výhodného prodeje rozhodně nelze přesně určit, vhodný okamžik ale ano. Prodávejte v krizi, když všichni ostatní nakupují. Cena drahých kovů tehdy bude vyšší. Rozhodně se pak nedoporučujeme prodávat najednou, ale průběžně. Nevyplatí se totiž čekat na nějaké maximum. Kdo na něj čeká, nemusí se dočkat. Průběžný prodej zajistí vyrovnanější zisk.

Další druhy investice do zlata

Mimo nákupu slitků a mincí existuje ještě další forma investice do zlata a stříbra. Můžete investovat také do instrumentů, které jsou s cenou zlata spojené. Patří mezi ně například ETF, futures, případně CFD kontrakty. Nicméně fyzické zlato je fyzické zlato.  Zajímavé mohou být také akcie společností, jejichž obchod souvisí se zlatem (např. těžařské společnosti).

Zvažujete i vy investice do zlata a stříbra, ale nevíte si s tím pořád rady? Klidně se na nás obraťte, odpovíme na vaše otázky nebo danou tématiku dále vysvětlíme či doporučíme osvědčené partnery pro nákup.