Sledujte nás

Moderní mecenáši krásného umění

Vydat nové CD v oblasti klasické hudby představuje i pro špičkový umělecký soubor jako je Bennewitzovo kvarteto problém. Supraphon dnes komorní hudbu vydává v nákladu několik stovek kusů, protože klasiku si na CD nosiči zakoupí jen pár fajnšmekrů. A to náklady na vydání nepokryje.

Kvalitní hudba potřebuje – stejně jako tomu bývalo před stovkami let – podporovatele a mecenáše. Jsme pyšní na to, že skvělá nová nahrávka terezínských skladatelů v podání Bennewitzova kvarteta uzřela světlo světa v dubnu 2019 s naší podporou!

Vydání nového CD představuje pro umělecký soubor možnost prezentovat se ve světě a dostat se na zajímavé hudební scény a festivaly. Samotné CD je ale nejen záznamem kvalitní meziválečné hudby na světové úrovni. Je také dokumentem příběhu terezínského ghetta, ve kterém například Ullmanův smyčcový kvartet přímo vznikl.

Ukázky z CD na Supraphonu online vám napoví, že autoři nepodlehli tragédii své doby. Jejich hudba je vážná i hravá, snivá i dramatická. Nese v sobě náboj svobody, radosti a naděje. Jsme rádi, že jsme mohli pomoct vzniku kvalitního díla, které již za pár týdnu po vydání získalo několik ocenění.

Setkání Bennewitzova kvarteta a Venture Clubu

Poprvé jsme terezínské skladatele v podání Bennewitzova kvarteta slyšeli na našem prvním výročí. Bennewitzovo kvarteto tehdy připravilo speciální živé vystoupení k promítání němého filmu Symfonie velkoměsta z roku 1927. Toto vystoupení vyvolalo vlnu nadšení mezi členy klubu, včetně návrhu na natočení CD s touto hudbou.

První seznámení klubu s hudebním kvartetem však proběhlo již v červnu 2017 formou besedy s hudebními ukázkami. Následovala naše účast na řadě koncertů Bennewitzova kvarteta v Rudolfinu. Později jsme sponzorovali cestu kameramana, který s kvartetem cestoval v rámci jejich turné v USA a SRN a připravuje film o 20 letech jejich činnosti.

Nakonec loni v prosinci se konalo již legendární vystoupení v Umělecko-průmyslovém muzeu. Členové Bennewitzova kvarteta zde zahráli výhradně pro naše členy. Repertoár čerpal z velké části z již natočeného CD, které jsme křtili 29. 5. v galerii Arthouse Hejtmánek. Tímto však zdaleka nekončíme.

Plodná spolupráce mezi Venture Clubem a Bennewitzovým kvartetem přitom započala, jak to už bývá, zcela „náhodou“. Jejich violista Jiří Pinkas byl totiž jistou dobu můj soused a díky tomu jsem začal sledovat kariéru a vystoupení kvarteta. Jsem moc rád, že ostatní členové klubu můj zápal sdílejí a že se mezi klubem a kvartetem povedlo rozvinout – dalo by se říct – přátelství.

Život Bennewitzova kvarteta

Jak už název napovídá, Bennewitzovo kvarteto tvoří čtyři hráči ve složení: Jakub Fišer – první housle, Štěpán Ježek – druhé housle, Jiří Pinkas – viola a Štěpán Doležal – violoncello. Soubor vznikl v roce 1998 a od té doby urazil dlouhou a velmi zajímavou cestu od studií na pražské Akademii, přes zahraniční stáže v Madridu a Basileji až k vítězství ve dvou mezinárodních soutěžích té nejvyšší úrovně.

Jako profesionální hudebníci museli přivyknout značné flexibilitě. Jejich životní režim je nepravidelný nejen díky častému cestování, ale i díky přepínání mezi rolemi rodiče, manžela, umělce, řidiče, pořadatele, zvukového inženýra – jednoduše mezi vším, co je v danou chvíli potřeba řešit.
Jako kvartetní hráči jsou zcela svobodní, zároveň ale zcela závislí na příjmech z koncertů, které si sami zařídí. Tím, že koncerty i honoráře v České republice jsou značně omezené, míří kvarteto do světa, k čemu jim právě vydání nového CD a jeho pozitivní recenze velmi pomáhají.

Staňte se také mecenášem umění

Jednou z předností terezínských skladeb, které Bennewitzovo kvarteto s podporou Venture clubu vydalo, je jeho přitažlivost pro široké spektrum posluchačů. Pro znalce tradičního komorního repertoáru představuje tato hudba zajímavou raritu, která skvěle spojuje neoposlouchanost a kvalitu.

Pokud na komorní či obecně klasickou hudbu nejste zvyklí, může se vám terezínská hudba zalíbit díky své nevázanosti a jazzovým názvukům. Věříme, že se vám CD bude líbit. Rádi bychom vás vyzvali, abyste také podpořili jeho vydání.

Venture Club za svůj sponzorský dar získal několik CD, která mohou poputovat i k vám. CD si můžete objednat pomocí formuláře níže, nebo kontaktujte sekretariát Venture Clubu. Doporučujeme příspěvek ve výši 500 – 5.000 Kč. Pokud darujete příspěvek ve výši přesahující částku 2.000 Kč získáte CD podepsané členy Bennewitzova kvarteta.

Video záznam z křtu CD Bennewitzova kvarteta

[gtag event="single_post_view"]