Sledujte nás

Novinky z Členské schůze 14.9. 2021

Letošní členská schůze zahájila 6. rok činnosti klubu. Sešlo se nás k 50ti, 24 členů osobně a ostatní on-line.
Členská schůze vzala na vědomí výsledky hospodaření za rok 2020, končili jsme v klubu s hospodářským výsledkem 275 tisíc, nicméně po zohlednění nedaňových položek (jako jsou příspěvky členů a občerstvení) s účetní ztrátou 14 tisíc Kč, při obratu opět skoro 1,5 mil Kč, jako v roce předchozím. Ekonomika spolku je tak stabilní a má rezervu na investice do marketingu a další rozvojové aktivity. Pokračujeme v činnosti – podívejte se na Kalendář akcí, je opět plný. Na vlastní členskou schůzi plynule navázala rekapitulace projektů – přehled. Po krátké přestávce pak následovala druhá část večera, věnovaná detailům některých projektům.

Rekapitulace informací o stavu klubu byla prvním bodem prezentace, tu asi není třeba příliš komentovat. Je nás 185 (stejně jako loni) a objem investovaných prostředků je 362 mil Kč (poslední rok 60 mil Kč), za 5 let. Děkujeme za důvěru.

Největší novinkou minulého roku bylo zavedení prodeje podílů v klubem zakládaných firmách, které sdružují investory pro nákup podílů v projektech. Koncem září po ukončení tranší do Greenbuddies Charging a LaFluence poprvé zapíšeme investory do obchodního rejstříku jako držitele kmenových listů. Výhody? Naprostá transparentnost – společník má právo na informace, účast na valných hromadách a v poměru vložených prostředků a tím účasti na základním kapitálu společnosti, právo na podíl na výnosech. Pokud navíc dá souhlas se zveřejněním v OR, objeví se jeho podíl i v obchodním rejstříku. Takový podíl je pak možné samozřejmě převést a pro jeho držení není třeba být dlouhodobě členem klubu. Nicméně, doporučujeme to – jen členům zajištuje klub přístup k dalším projektům a možnost se účastnit na jeho činnosti – vzdělávací, společenské a i investiční. Technicky, klub prodává podíl buď přímo, nebo ve formě kmenových listů – jak pro ten který projekt je možné zjistit v neveřejné části webu klubu, v platformě Invest. Důležitá poznámka: první nákup je možný pouze pro členy klubu. Přeci jen, chceme vědět, s kým obchod děláme. Pokud se ptáte na nevýhody, napadá mne snad jen to, že postup je nový a maličko změněný. A pokud by vám vadilo uvedení v rejstříku – i nadále existuje možnost využít klubové neveřejné fondy, jako dosud. 

Bližší informace k projektům najdou členové v investiční platformě Invest, po přihlášení. Jakékoliv informace rádi sdělíme i na dotaz. Pokud Vás možnost zaujala, napište nám a řekněte známým. Společné investování do koupě podílu ve firmě je pro všechny bezpečnější. 

Přesto, největší novinky? HE3DA – MES konečně spouští velkoseriovou výrobu a má vyrobit první desetitisíce baterií do konce roku. Je připraveno několik modelů, lišících se kapacitou, rychlostí nabíjení a velikostí. Instalovalo se prvních několik úložišť a nabírají se objednávky. Opět se pojede na DAKAR – ale již s plně elektrickým kamionem. PetExpert je v černých číslech, s dobrým výsledkem proběhl „malý audit“ softwaru a celého ekosystému. Vše se chystá na další kolo investice, kde plánujeme částečný exit – reálný je rok 2022. Zatím špatně vypadá investice do limitované edice hodinek DAVOSA – půjčka se nesplatila a věc je předaná na první kancelář v Bratislavě. Řešíme též restrukturalizaci Behavee – pokud se nepovede, hrozí odpis investice. Z velmi pozitivních zpráv uvedu: LaFlunece meziročně stále roste o 80% a máme před sebou nejlepší část roku – uvažujeme o třetí tranši a doprodáváme druhou. Greenbuddies Charging má extrémně dobré vyhlídky a mělo by dojít k zápisu druhé tranše do obchodního rejstříku. Dobré výsledky má DYNAM – akciový fondčlan klubu – Jirky Šimonka – dosahuje meziročně desítky procent nárůst, překračující růst akciového trhu. Potěšili zprávy z RBF fondu, kryptoměnám se daří. Hodnota SOLANY jde do miliard. Klubový VCBF má tak velmi dobré vyhlídky. Finalizovali se práce na otevření ZEBRA GROUP – automobilky, výrobce komunálních vozidel. Z kusové výroby přechází na stovky vozidel, na trh jde elZEBRA, moderní elektrická varianta, která může mít i baterie HE3DA. Stále jednáme i o otevření bezpersonálky – firma je v černých číslech, ale s investicí by rostla dvakrát rychleji.

Co dodat závěrem? Věříme, že přímá participace na dobře vedeném a vybraném projektu se vyplatí. Nicméně, je potřeba diverzifikovat – může se stát, že ne vše dopadne dobře. Pokud se ale vše povede, jde o násobek vkladu, jako například u PetExpert, kde jsme na cca 4-5x vstupní hodnotě a stále stoupáme. Dobře se nám povedl projekt investice do bytové výstavby Klíčanka – dvoj až trojciferný výnos v procentech, podle druhu vkladu. Povedlo se též masivně se zapojit do výroby baterií He3da. Zhodncoení je zatím sice jen 18% a není dividenda, ale je předpoklad, že do roka jsme na 200% a dividenda za rok 2022 již jistě bude.

Závěrem? Samozřejmě, veškerá péče negarantuje možnost plné ztráty konkrétní investice, nicméně, pokud se na projektu shodne více zkušených lidí a průběžně ho dozorují, je šance na dobrý výsledek značná. Tak jako tak, doporučujeme diverzifikovat. Více projektů – v klubu otvíráme 3-4 ročně – a kombinace třeba s půjčkami, dluhopisy, se vyplatí. V klubu pro členy – mimo projektů – je k dispozici „dluhopis“ – půjčku za 7.6% pa fix úrok, s čtvrtletní výplatou. Vhodným doplňkem Vašeho portfolia může být i standardní fond, či nemovitost.

Těšíme se na další spolupráci, investování zdar.
MUDr. Petr Šedivý
Předseda výboru klubu, jednatel Venture Club Investu, Investor

[gtag event="single_post_view"]