Sledujte nás

Petr Šedivý (Venture Club): Nejsme banka, abychom jen půjčovali peníze. Naše investice jsou rizikovější, ale o to zajímavější přinášejí výnos

Petr Šedivý má za sebou bohatou kariéru, která zahrnuje celou řadu různých oborů. V posledních letech se věnuje investování v rámci Venture Clubu, skupině teď už 280 soukromých investorů, kteří vkládají své peníze a podporují středně velké firmy. „S našimi firmami žijeme, naše minimální pomoc spočívá v mentoringu. Máme zainvestováno zhruba dvacet projektů z různých oborů,“ říká mj. Šedivý v podcastu Peak.cz.

Odkaz na článek a podcast je zde (34 minut). Našeho CEO Venture Club Invest zpovídal Libor Akrman.

Privátní klub investorů Venture Club se věnuje specifickému sektoru investic. Svým objemem leží rizika někde napůl cesty mezi private equity a venture fondy. S jednatelem a společníkem klubu Petrem Šedivým jsme si v dalším podcastu Peak.cz povídali o tomto světě investic.

„Pokud dáte dohromady více lidí, kteří mohou dát dohromady víc peněz a přidají k tomu i znalosti ze svých oborů, a zároveň jde o lidi, s nimiž kamarádíte – proto společensko-investiční klub –, tak vlastně víte, co od koho čekat. Každý přináší do společného projektu nejenom peníze, ale i kompetence,“ říká Šedivý.

On sám přitom k světu investic prošel poměrně složitou cestou, neboť původním povoláním měl být doktor. Okolnosti ho dohnaly k tomu, že se ocitl ve světě IT, kdy lékařské znalosti využil při vývoji informačních systémů pro farmaceutické firmy. Nástup cloudu však znamenal konec IT kariéry a zároveň přechod k investování.

„Ze začátku jsme si vždycky říkali, že chceme dělat věci, u kterých rozumíme, proč by mohly fungovat. Proto vždy kupujeme podíly ve firmách, nenahrazujeme banku, abychom podnikům půjčovali. Snažíme se dělat projekty, které jsou primárně z České republiky s možností expanze do zahraničí,“ podotýká Šedivý s tím, že od vzniku klubu jeho členové investovali celkem již přes pět set milionů korun.

V podcastu dále rozebíráme společenskou stránku Venture Clubu, která ale s tou investiční souvisí; podle čeho si vybírají firmy pro své investice; plány do budoucna nebo investice, které již v rámci Venture Clubu úspěšně proběhly.

[gtag event="single_post_view"]