Sledujte nás
Search
Close this search box.

Polsko, dynamicky se rozvíjející země

Minulý týden v úterý proběhlo první a na delší dobu bohužel poslední „Setkání se sousedy“. Sérii přednášek o sousedních zemích zahájil ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Vyprávěl nám o svém rodném Polsku a pomohl nám ustanovit tento formát, za což mu patří velké díky. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací z ekonomie, historie, architektury a kultury země. Článek vám přináší to nejzajímavější.

Blízký i vzdálený soused

Věděli jste, že Polsko je jediným evropským státem, jenž přestal několikrát za svou historii zcela existovat? Jeho existence tedy není třeba na rozdíl od Francie či Německa vůbec samozřejmá. Další zajímavostí je, že ačkoliv jsme sousedé již více než 500 let, naše dějiny se poprvé prolnuly až roku 1945. Polsko je proto ve své podstatě blízký i vzdálený soused. Není tedy na škodu se o něj více zajímat.

Moderní architektura i rychlost výstavby

Rok 1945 byl pro Polsko určující i zcela jiným způsobem. Konec války za sebou zanechal spoušť a předválečná polská architektura i infrastruktura z 85 % podlehla válečnému běsnění. Celému Polsku proto dnes dominuje moderní architektura.

Rychlou výstavbu z poválečných dob ale Poláci nezapomněli ani v současnosti. Oproti našim několika kilometrům dálnic za rok dokáže polská strana postavit až 200 kilometrů ročně. Stejně rychlé změně podléhá také polské obyvatelstvo. Ačkoliv se poslední dobou část Poláků do země vrací, Polsko je tradičně vnímáno jako emigrantská země. Například v Británii se jich po vstupu do EU usadil téměř jeden milión. Jenže Polsko se staví kladně i k imigrantům. Jen za rok 2019 udělily polské úřady cca 500 tisíc povolených pobytů.

Potravinové kauzy

Polsko však není jen dynamicky se rozvíjející země, od které bychom se mohli v ledasčem učit, jsou s ním spojené také četné potravinové kauzy. Nejspíš si každý z vás vzpomene na posypovou sůl v uzeninách a pečivu z Polska, bakterie salmonely ve vepřovém mletém mase, zakázaná antibiotika a farmaka v kuřecím mase nebo nadlimitní obsah vody v másle. Celá situace je však mnohem komplikovanější. V Polsku je totiž potravinářský průmysl opravdu velmi rozvinutý a schopný splňovat i ty nejpřísnější normy. Ostatně jen za rok 2018 vyvezlo Polsko do EU potraviny za 29 miliard euro, přičemž Německo z toho přijalo 23 % a Česká republika 17,8 %. Myslíte si, že si Němci na polské potraviny více stěžují? Nikoliv. Důvod je zejména ten, že nadnárodní řetězce objednávaly pro Českou republiku hlavně ty nejlevnější potraviny bez garance kvality. Všichni ostatně pamatujeme na kauzu dvojí kvality potravin. Přesto je třeba jednoznačně říci, že jsou tu meze, za které by žádný dodavatel neměl jít.

Polsko je o krok před sousedy

Stejně jako je polská architektura moderní i Poláci miluji vše nové a moderní. Chcete-li vědět, co bude v Praze v módě za 3 roky, jeďte se podívat do Polska. Není proto náhoda, že Poláci mají obrovský průmysl na výrobu bot i oděvů. Věděli jste, že značky Reversed, Cropp, CCC, Boti a Lasocki jsou polské? V Polsku se také vyrábí 50 % nábytků firmy Ikea a téměř 60 % přístrojů firmy LG.

Polsko si navíc nedávno připsalo i jeden celosvětový literární úspěch. Polský spisovatel Andrej Sapkowski, autor povídek i románu o Zaklínači, získal celosvětovou proslulost. Jeho knihy se staly předlohou několik celosvětově úspěšných počítačových her, Netflix podle nich natočil úspěšný seriál a v plánu je také animovaný seriál.

Chcete si doplnit další zajímavé informace z ekonomiky, kultury i historie našich sousedů? Sledujte nás na našem Blogu, Facebooku nebo LinkedInu, jen tak budete mít zaručeno, že vám nic podstatného neunikne.