Sledujte nás

Solubag – výrobce materiálu na rozpustné eko tašky hledá investora

16. listopadu na klubovém Dnu D představil Ivar Reiz Caceres unikátní materiál na eko tašky – projekt, který má bezesporu celosvětovou ambici a velký ekologický potenciál. Firma Solubag vyrábí materiál na odnosné tašky a sáčky, které svou funkcí plně nahrazují plastové nákupní tašky a sáčky běžně používané ve všech obchodních řetězcích po celém světě.

Tento projekt, který již funguje v Chile a Brazílii, shání investora v evropských zemích. Ve Venture clubu aktuálně probíhá jednání o možných formách spolupráce.

Solubag – materiál, který se rozpouští ve vodě, můžete i sníst

Solubag tašky a sáčky jsou vyrobeny z unikátního bio materiálu. Jsou zdravotně naprosto nezávadné a tak je můžete třeba i ochutnat, jak nám demostroval Ivar Reiz Cacerez. Konzumaci však příliš nedoporučujeme, zřejmě to nebude žádná delikatesa 🙂

Unikátní bio materiál na eko tašky a sáčky objevili výzkumníci z Chile

V oceánech plovoucí plastové ostrovy odpadu, které již dosahují poloviny rozlohy Evropy, jsou již známou ekologickou katastrofou s neblahým dopadem na organismy a celý ekosystém. Součást odpadu jsou i odnosné tašky a sáčky. Zmírnění tohoto celosvětového problému mohou řešit výzkumníci z Chile – Roberto Astete a Cristian Olivares, kteří objevili nový vzorec, když experimentovali s bio degradovatelným detergentem. Jejich eko materiál neobsahuje vůbec žádné stopy ropy nebo ropných derivátů, naopak je 100% biologicky odbouratelný a vyrábí se z vápence, který nezatěžuje životní prostředí.

Stačí vložit do vody, zamíchat a vylít

Materiál je velmi snadno ekologicky zlikvidovatelný. Eko tašky a sáčky stačí vložit do nádoby s vodou a zamíchat. Za pár minut se úplně rozpustí. Zůstane po něm jediná stopa a tou je zdravotně nezávadná voda zbarvená do bíla, kterou můžete bez obav vylít, jelikož životní prostředí nijak nezatěžuje. Je možné připravit materiály reagující na různou teplotu vody a mající různou pevnost. Hodí se tak nejen na sáčky, ale také třeba na náhradu plastu při výrobě beden.
Že se tato inovace zrodila v Chile, není náhoda. Chilská vláda spustila mnoho iniciativ, které se snaží zabránit produkci plastů a v srpnu letošního roku se Chilská republika stala prvním státem v Latinské Americe, který zakázal používání plastových tašek ve všech obchodech v zemi.

Eko tašky jsou rozpustné v teplé i studené vodě

Ivar Reiz Caceres prezentoval funkčnost a rozpustnost tašek přímo před našimi zraky. Nutno potvrdit, že to skutečně funguje. Jelikož je možné vyrobit různé typy tašek (rozpustné ve studené vodě a v teplé vodě při teplotě třeba nad 60°C), mohou tyto vlastnosti uživatelům nabídnout různé modifikace pro konkrétní použití a zároveň velmi snadnou a k životnímu prostředí ohleduplnou likvidaci. Jednoduše je necháte rozpustit ve vodě.

Výrobní náklady jsou překvapivě nízké, tak v čem je háček?

Solubag materiál, a z něj vyrobené eko tašky a sáčky, lze potisknout firemními logy a jinou reklamou, stejně tak, jako současné plastové tašky. Navíc, mohou se vyrábět na stávající technologii výrobců plastových tašek a sáčků. Unikátní materiál má překvapivě nízké výrobní náklady, tudíž může konkurovat současným řešením. Velkým háčkem je však v této chvíli výroba materiálu v Číně. Jak poznamenal člen klubu Hanuš Brychta, energetická stopa dovozu z Číny do Evropy by měla na životní prostředí příliš velký dopad. Pokud by se ale povedlo materiál vyrábět přímo v místě spotřeby, vypadá vše jinak.

Venture Club se bude ještě projektem zabývat a zvažuje možnosti pro jeho financování. Proto hledáme chemiky, znalce procesu distribuce plastových tašek do obchodních řetězců, zástupce firem na výrobu plastových tašek, sáčků a obalových materiálů a také investory, které by projekt zajímal.

Je velmi pravděpodobné, že projekt uvidíme 11. prosince na dalším klubovém Dnu D, kdy Ivar Caceres představí druhou část své prezentace – konkrétní návrhy a ekonomiku projektu. Následovat bude jistě velmi zajímavá diskuze se členy klubu. Členové klubu najdou další informace o projektu a podrobnou prezentaci ve vnitřní sekci webu, po přihlášení, jako obvykle.
Zajímají vás eko tašky z materiálu firmy Solubag? Ozvěte se nám.

[gtag event="single_post_view"]