Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Červen 2017

Hlavní události:

  • USA: zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu
  • cena ropy spadla pod hranici 50 USD/barel

Komentář:
Americká centrální banka podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 0,25 procenta. Zárověň potvrdila výhled na další zvýšení sazeb do konce roku 2017. Tento krok nevyvolal na trzích příliš velkou reakci, protože zvýšení sazeb o 0,75 až 1.00 procento se pro rok 2017 očekávalo a je ve větší míře už v cenách zahrnuto. Co je však podstatnější, Janet Yellenová ve výhledu zmínila další postupné zvyšování úrokových sazeb v příštích několika letech. FED tedy zřejmě očekává postupný růst inflace, zvyšování mezd a dobrou výkonnost ekonomiky i v dlouhodobějším horizontu.

Cena ropy se znovu propadla hluboko pod 50 USD za barel. Ačkoli se ropný kartel OPEC snaží dohodami o omezení těžby ropy redukovat její produkci a stabilizovat tak cenu na komoditním trhu, těžaři mimo kartel (s USA v čele) se naučili velmi pružně reagovat a spouštět těžbu při sebemenším růstu ceny na úrovně, při kterých již dosahují zisku. Pomáhá jim v tom také stále se zdokonalující technologie, která snižuje náklady na těžbu, a také politika prezidenta Donalda Trumpa podporující domácí těžaře a jeho odstoupení od závazků vyplývajících z Pařížské klimatické dohody. Nízkými cenami ropy trpí zejména Rusko, jehož ekonomika je na ropě výrazně závislá a také Saudská Arábie, která plánuje prodej státní těžařské společnosti Aramco, kdy nízké ceny ropy snižují její ocenění.

Škola investora – nemovitostní trh:

Nemovitostní trh podléhá tržním zákonitostem jako každý jiný trh, cena se také určuje střetem nabídky a poptávky. Specifikem nemovitostní trhu však je různorodost jednotlivých nemovitostí (liší se lokalitou, velikostí, použitými materiály, atd.) a z toho vyplývající nízkou likviditou konkrétních nemovitostí.
V Česku panuje utkvělá představa, že nemovitost je velmi bezpečné aktivum, jehož cena prakticky jen roste. To odpovídá porevolučním zkušenostem, kdy tuzemský realitní trh byl značně poddimenzovaný a ceny skutečně prakcticky jen rostly vyjma relativně mírného poklesu cen po finanční krizi.

Češi tak mylně nabyli dojmu, že nemovitosti jsou nejlepší třídou aktiv, která kombinuje vysoký výnos a malé riziko. Není tomu tak, nemovitosti jsou určitě zajímavou investiční příležitostí, ale i u nich musí investor počítat s cyklickým vývojem trhu. Nemovitostní trh je totiž specifický tím, že jeho výkyvy jsou relativně mírné, ale za to dlouhodobé. To znamená že nemovitosti mohou dlouhou dobu růst, ale v období krizí zase dlouho hledají své dno (propady akciových trhů jsou mnohem rychlejší a obvykle hlubší, stejně tak ale i jejich oživení). To ilustruje např. i americký nemovitostní Case-Shiller index za 20 největších amerických měst, kde ceny nemovitostí padaly od roku 2006 až do roku 2012!

Je zřejmé, že přepálení amerického akciového trhu umožnil obrovský hypoteční boom, kdy se v USA k hypotéce mohl dostat téměř „kdokoliv“, přesto se nabízí paralela (samozřejmě v menším měřítku) se současným českým realitním trhem.

Rekordně nízké úrokové sazby a růst české ekonomiky vedly v posledních letech ke zdolávání nových rekordů v objemech poskytnutých úvěrů. Růst poptávky po nemovitostech logicky vede k růstu cen. Je samozřejmě možné, že je ještě prostor pro další růst cen nemovitostí, přesto je dobré pamatovat na to, že realitní trh je cyklický jako další jiný trh. Může pak nastat situace, kdy se tržní situace změní a nepřipravený investor/domácnost se může dostat do velkých problémů. Dnes jsou totiž úrokové sazby stále ještě relativně nízké, ceny domů vysoké a ekonomika v dobré kondici. Představte si ale situaci, kdy začnou růst úrokové sazby, ceny nemovitostí začnou vlivem ochabující poptávky klesat a česká ekonomika spadne do recese. Pak se lehce může stát (to co mnoha domácnostem v USA), že investor/domácnost bydlí v nemovitosti, jejíž cena klesá, splátky hypotéky rostou a kvůli špatné ekonomické situaci roste nezaměstnost (domácnost může přijít i o příjmy).

V Spojených státech už základní úrokové sazby nastavené FEDem rostou, jejich mírný nárůst (i když ČNB ještě sazby nezvyšuje) můžeme vidět i na tuzemském hypotečním indexu.