Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Srpen 2017

Hlavní události:

  • Napětí mezi USA a KLDR
  • ČR: HDP za 2.Q rostlo meziročně o +4,7 %

Škola investora:  B I T C O I N .

Komentář:

Hlavním hybatelem akciových kurzů bylo v srpnu rostoucí napětí mezi KLDR a Spojenými státy. Napětí vyvolala zpráva americké tajné služby, která informovala o tom, že Severní Korea disponuje funkčními jadernými zbraněmi. Situaci dále zhoršila ostrá slovní přestřelka mezi Kim Čong-unem, který varoval USA před možným jaderným útokem na americkou vojenskou základnu na ostrově Guam. Prezident USA Donald Trump kontroval ostrým výrokem, že Severní Korea by raději neměla Spojeným státům vyhrožovat, nebo zažije ohnivou odvetu, jakou svět neviděl. Další olej do ohně přilila KLDR odpálením rakety, která přeletěla japonský ostrov Hokkaidó a dopadla přibližně 1100 km za ním. Nedlouho poté také zřejmě následovala jaderná zkouška v severokorejských horách, kterou zaznamenala seismologická zařízení v Japonsku a Číně. Index volatility VIX, označovaný také jako ukazatel strachu, vyskočil v průběhu srpna z hodnot kolem 10 bodů až na 16 bodů právě kvůli napětí na Korejském poloostrově.

Vyspělé akciové trhy kvůli napětí spíše ztrácely, nejvíce Jižní Korea a Japonsko. Naopak velmi se dařilo na rozvíjejících se trzích, obrovské růsty zaznamenaly ruské a brazilské akcie.

Hrubý domácí produkt ČR za 2.Q meziročně vzrostl o +4,7 % a mezikvartálně o +2,5 %. Výkonnost české ekonomiky spolu s nízkou nezaměstnaností tlačí na růst mezd a tím i na růst spotřebitelských výdajů. Rostoucí kupní síla českých domácností se pak postupně projevuje v růstu cen spotřebního zboží. Rostou však také ceny aktiv, například nemovitostí. A zvyšuje se i ochota Čechů investovat, když ve 2.Q vzrostly mezikvartálně objemy majetku ve fondech o +2,36 % na 445,6 mld. Kč. Největší přírůstek hodnoty majetku zaznamenaly fondy nemovitostní (+5,96 %) a smíšené (+5,10 %), naopak majetek odtéká z fondů peněžního trhu (-6,17 %). Statistika tak ukazuje, že tuzemští investoři vlivem nízkých úrokových sazeb vyhledávají možnosti vyššího zhodnocení a přesouvají svůj majetek do rizikovějších a potenciálně výnosnějších aktiv.

Škola investora – bitcoin:

České ekonomice se daří, roste průměrná mzda i její medián. Navíc drobní investoři opouštějí kvůli nízkému zhodnocení konzervativní investiční nástroje, jako jsou spořicí a termínované účty nebo fondy peněžního trhu. Ochota podstoupit větší riziko je zřejmá a dává i smysl. Na trhu se však objevují nejenom investiční příležitosti s přiměřeným rizikem, ale také spekulativní investiční příležitosti, které umožňují obrovské zisky, ale zároveň jsou velkým rizikem. Jednou z takových příležitostí jsou i kryptoměny a jejich nejznámější představitel bitcoin…

Cena bitcoinu se v roce 2017 zvedla už více než 4,5násobně a na konci srpna poprvé překonala hranici 4500 USD/bitcoin. Běžně už je možné setkat se s nabídkou bitcoinů na internetu, přečíst si o nich články v tisku a v zahraničí dokonce vidět billboardy doporučující investice do této kryptoměny. Stojí za to podívat se na potenciál této investice, ale také na její rizika…

Největší devizou kryptoměn je jejich nezávislost na centrálních autoritách. Systém je navržen tak, aby autor ani jiní jednotlivci či skupiny nemohli měnu ovlivňovat. Vzhledem k tomu, že celkové množství bitcoinů je předem dáno a postupně je uvolňováno, nehrozí inflace, naopak s blížícím se koncem jeho uvolňování do oběhu (rok 2033) budou sílit deflační tlaky. Další výhodou je, že vlastnictví bitcoinů je anonymizováno a k jejich směně nebo k jejich použití nepotřebujete banky. Potenciál bitcoinu spočívá v tom, že pokud bude přijat většinou lidí jako univerzální platidlo, pak může nahradit klasické měny. 
Oproti přednostem bitcoinu stojí jeho nevýhody a možná rizika. Největší nebezpečí spočívají v tom, že měna nebude obecně přijata. Bitcoin není ničím kryt, je jen virtuální měnou. To jsou současné peníze jednotlivých států víceméně také, ale mají jednu výhodu – jsou minimálně na území státu všemi přijímány jako univerzální platidlo. Z jedné strany stát, respektive centrální nabídka ovládá nabídku měny, což může být vnímáno negativně, z druhé strany se ale stát za měnu staví a dává jakousi záruku, že tato měna bude na jeho území akceptována. Další nevýhodou jsou hackerské útoky na směnárenské servery a tedy ohrožení držitelů měny. Poslední velkou nevýhodou je možné praní špinavých peněz, které umožňuje anonymní držení měny. Je jisté, že v budoucnu i bitcoin, respektive bitcoinové platby ovlivní regulace.

Technologický potenciál bitcoinu je určitě zajímavý, i když pro laika, který se nevyzná v technologiích, je těžké pochopit a představit si jeho fungování. Lze očekávat, že kryptoměny budou hrát v budoucnu stále důležitější roli. Otázkou jen je, zda současná cena bitcoinu odpovídá budoucímu potenciálu, či nikoliv. Nikdo nemá křišťálovou kouli, proto tuto otázku nelze zodpovědět, ale je dobré uvědomit si několik rizikových faktorů…

Čím je tažen růst ceny bitcoinu? Zdá se, že už to není jen nadšení z nové technologie, ani uvědomění si potenciálu kryptoměn, ale čistá spekulace. To je vidět i z grafu, kde jsou ve spodní části vidět obchodované objemy. Zatímco cena bitcoinu výrazně roste, v roce 2017 významně poklesly jeho obchodované objemy. Zdá se, že každý hráč, který chce do bitcoinů vstoupit, musí zaplatit čím dál větší cenu, protože hráčů, kteří jsou bitcoin ochotni prodat, je velmi málo. To by mohlo být ukazatelem formující se velké bubliny. Další, na co je potřeba se podívat, je motiv, s jakým nyní lidé investují do bitcoinu. Ukazuje se, že motiv je ryze spekulativní. Cílem je dosáhnout extrémního zhodnocení. Tento motiv se objevuje u všech prodejců bitcoinů, kteří lákají prakticky jenom na zisk. Zdá se, že cenu ženou vzhůru tzv. „roztřesené ruce“, tedy lidé, kteří spekulují na rychlý zisk. Nevýhodou „roztřesených rukou“ je i to, že při případném poklesu ceny propadají panice a rychle prodávají. Tak jak bitcoin neskutečně rychle vyrostl, může i padnout, to vše kvůli „roztřeseným rukám“ a jejich spekulativnímu motivu nákupu bitcoinu.
V Holandsku v 17. století proběhla tzv. „tulipánová horečka“. Šlo o bublinu, kdy čím dál více lidí investovalo do cibulek tulipánů přivezených z Turecka. Před splasknutím bubliny se cibulky obchodovaly za neuvěřitelné ceny. Když bublina splaskla, někteří spekulanti prodělali obrovské jmění. Nebyl to konec tulipánů v Holandsku, ty se tam pěstují dodnes. S bitcoinem by se scénář mohl opakovat, a přesto by se mohl jednou bitcoin skutečně uchytit. Lidská nenasytnost a touha zbohatnout bez práce je věčná. To není argumentace proti bitcoinu, ale poukázání na to, že kde se urodí velké zisky, přichází další a další lidé ve víře, že i oni vydělají „majlant“. A tak se formuje bublina…

Drobným investorům tak lze v současné době jednoznačně doporučit: vyhněte se bitcoinu! Trh je přepálený a je z velké části živený spekulativním motivem, což je vždy nebezpečné, protože se takový stav může rychle překlopit do extrémních propadů.