Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Listopad 2017

Hlavní události:

  • USA: výborné firemní výsledky za 3.Q; D.Trump slibuje snížení daní
  • ropný kartel OPEC se domluvil na prodloužení omezení těžby

Komentář:

Výrazně jinak dopadlo v listopadu obchodování na evropském a americkém trhu. Zatímco evropské akciové trhy ztrácely, ty americké rostly a index Dow Jones Industrial Average poslední listopadový den poprvé v historii překonal hranici 24.000 bodů.

Přestože evropská ekonomika sílí a klesá nezaměstnanost, evropské akcie utrpěly ztrátu především kvůli obtížnému Brexitu a povolebním vyjednáváním v Německu. Přestože Angela Merkelová a její CDU ve volbách zvítězila, její tradiční spojenec CSU zatím odmítá pokračování koalice. Angela Merkelová se snaží získat CSU na svou stranu, ale veřejné mínění apeluje na vyhlášení nových voleb, nyní je pro opětovné hlasování dokonce 45% Němců.

Americké akcie hnaly vzhůru výsledky firem, které zveřejňovaly své hospodářské výsledky za 3.Q. Přibližně 3/4 amerických firem svými výsledky předčilo odhady analytiků na bázi čistého zisku a 2/3 z nich na úrovni tržeb. Aktuální optimistické situace na finančních trzích využívají společnosti k IPO, tedy vstupu na burzovní trh. V letošním roce bylo v rámci Spojených států zalistováno již 169 nových společností, z nichž 73 % se obchoduje nad upisovacími cenami. Navíc příští rok by se měla uskutečnit daňová reforma slibovaná prezidentem Donaldem Trumpem.

Ceny ropy v listopadu rostly vlivem očekávání prodloužení dohody o omezení těžby ropy kartelem OPEC. Setkání zástupců kartelu se uskutečnilo poslední listopadový den ve Vídni a podle očekávání přineslo dohodu. Kartel prodlouží omezení těžby o dalších devět měsíců. Vyšší růst cen ropy však neumožňuje vysoká ropná produkce USA. Americká produkce dosahuje 9,65 mil. barelů denně, což je největší hodnota za posledních 30 let.Škola investora – oil peak:

Tentokrát se ve škole investora poprvé blíže podíváme na ropu. Na konci listopadu byl zlomen americký rekord v denním objemu těžby za posledních 30 let. Díky technologickému pokroku se nyní vyplatí i těžba ropy z břidlic, přestože je její získávání dražší než z ropných písků. Právě nové technologie odsouvají tzv. oil peak (česky ropný zlom) na pozdější dobu.

Od padesátých let minulého století začal americký geolog M.K.Hubbart sledovat objem vytěžené ropy v USA a v roce 1956 předpověděl, že největší roční objem bude na americkém území vytěžen v roce 1970. Jeho předpověď úžasně vyšla, jen o rok později v roce 1971 skutečně dosáhla americká ropná produkce svého vrcholu. Hubbart ve své teorii vycházel z logického předpokladu, že ropa je neobnovitelný zdroj energie, její množství na světě je omezené a postupně se vyčerpává. Pouze technologický pokrok umožňuje nalézání nových zásob a těžbu ropy z hůře dostupných míst a tak odsouvá oil peak v čase.

V grafu je červenou křivkou označen Hubbertův odhad těžby ropy v kontinetální části USA a zelenou křivkou skutečnost. Hubart opravdu vystihl podstatu problému a dokázal velmi dobře předpovědět budoucnost. Samozřejmě nemohl tušit, že technologický pokrok umožní těžbu také z ropných břidlic, nicméně stále platí jeho předpoklad, že stejně jsou celkové zásoby ropy na zemi omezené a technologie pro nás pouze oddaluje okamžik, kdy se ropná produkce začne zmenšovat.

Na ropě jsme však my lidé dnes velmi závislí a to v mnoha oblastech života: 95% veškerých potravin je vypěstováno za přispění ropy, 90% dopravy umožňují ropné deriváty jako jsou nafta a benzín. A pro zajímavost na výrobu jednoho počítače se spotřebuje ropa o množství deseti násobku jeho hmotnosti.
O ropu tak mezi sebou svádí na trhu jednotlivé země boj. Jako na každém jiném trhu se válčí cenou. Na jedné straně na růst ceny tlačí rostoucí poptávka, která je tažena zejména rozvíjejícímí trhy, naopak ve vyspělých zemí poptávka mírně klesá. Na druhé straně na pokles ceny tlačí technologie, které zvyšují nabídku, když umožňují efektivnější těžbu a také těžbu z ropných břidlic.

Zatímco ještě v devadesátých letech vyspělý svět svět spotřeboval více než polovinu světové produkce ropy, v roce 2025 poptávka z rozvíjejího světa bude přibližně dvojnásobná než ta z vyspělého světa. Samozřejmě lze těžko předpovídat, co příštích deset let technologie způsobí, dá se však očekávat, že budou stále více snižovat naši závislost na ropě. Z druhé strany světová populace roste (nejvíce na rozvíjejích se trzích) a technologie jsou v rozvíjející se části světa méně dostupné, protože jsou drahé.
Rozumný investor by tak ve svém portfoliu měl mít jak akcie firem, které staví svůj úspěch na technologickém pokroku, tak akcie ropných těžařů nebo přímo komoditní fondy zaměřené na ropu a další komodity, jejichž množství je na zemi omezené. Jenom diverzifikace umožňuje snížení celkového rizika investorova portfolia.