Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Únor 2018

Hlavní události:

  • ČNB zvýšila úrokové sazby
  • korekce zasáhla akciové trhy

Komentář:

Po skvělém vstupu do nového roku, kdy akciové indexy silně rostly, se v únoru přehnala trhem korekce, která smazala lednové zisky. Zlevnila také ropa a překvapivě zlato, které je ale jinak v růstovém trendu od roku 2016.

Hned zkraje února zvýšila ČNB o čtvrt procentního bodu základní úrokovou sazbu na 0,75 %. ČNB se snaží brzdit růst cenové hladiny, protože kombinace nízkých úrokových sazeb a vysokého výkonu ekonomiky vede k růstu inflace. V nové prognóze dokonce ČNB zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 % z původních 3,4 % odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 % z předchozích 3,1 %. Růst základní úrokové sazby dlouhodobě povede k posilování CZK a k růstu cen úvěrů a bude tak zároveň brzdit postupné přehřívání tuzemské ekonomiky.

Uvést příčiny korekce akciových trhů je tentokrát složité. Neobjevila se totiž žádná zásadní špatná zpráva, spíše naopak se zklidnilo napětí na Korejském poloostrově. Příčinou poklesu je tedy zřejmě absence dalších pozitivních zpráv spolu s obavami, zda akcie nejsou oceněné příliš draze. Navíc ve Spojených státech hrozí, že FED bude muset rychleji a častěji zvedat úrokové sazby, protože vlivem silné fiskální expanze, kterou prosadil Donald Trump, hrozí, že americká inflace zrychlí.

Škola investora – lednový efekt:
Index volatility VIX, nazývaný také indexem strachu, je odborně řečeno měřítkem implicitní volatility pro put a call opce na index S&P 500, s nimiž se obchoduje na Chicago Board Options Exchange. Zjednodušeně řečeno, index ukazuje očekávanou 30denní volatilitu na trzích, které jsou reprezentovány širokým americkým indexem S&P 500. Čím větší mají investoři strach, tím více zajišťují své pozice pomocí opcí a index VIX vykazuje vyšší hodnoty. Naopak, čím klidnější průběh v budoucnu očekávají, tím nižší hodnoty index vykazuje.

Z grafu je patrné, že v průběhu února investoři výrazně znervózněli, což se projevilo právě na indexu strachu, který překonal tři roky staré maximální hodnoty. Po letech silného růstu jsou investoři opatrnější a bojí se možné větší cenové korekce.

[gtag event="single_post_view"]