Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Červen 2018

Hlavní události:

  • USA: obchodní válka proti zbytku světa, FED zvýšil úrokové sazby
  • EU: kvantitativní uvolňování bude pokračovat

Komentář:
Letošní červen byl velmi divoký, událo se mnoho důležitých kurzotvorných událostí, které se projevily vysokou volatilitou na trzích a výraznými poklesy cen akcií na rozvíjejích se trzích.

Hlavní roli opět sehrály Spojené státy v čele s prezidentem Donaldem Trumpem. Na setkání zemí G7 se USA dostaly do křížku s ostatními zeměmi, které vyčítají Trumpovi ochranářskou celní politiku a zvažují odvetné protiakce. Trump setkání opustil dříve kvůli historické schůzce s Kim Čong-unem na singapurském ostrově Sentosa. KLDR se na schůzce zavázala spolupracovat se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Trump označil jednání za událost, která napomohla uniknout jaderné katastrofě. Japonsku se postoj Ameriky na ukončení vojenských cvičení s Jižní Koreou nelíbí a upřednostňuje tvrdý postup proti KLDR. Tím výčet událostí za Atlantikem nekončí. USA zvýšily v červnu úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na rozmezí 1,75-2,0 %. Důvodem je rekordně nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd. Důsledkem růstu amerických úrokových sazeb je stahování se kapitálu zpět do USA, čímž trpí zejména rozvíjející se trhy. Na konci měsíce pak dále eskaloval spor o cla mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump pokračoval ve stupňování napětí a předeslal, že uvalí další cla ve výši 10 % na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Trump zdůvodnil své rozhodnutí jako odpověď na nepřijatelnou čínskou politiku. Dříve totiž prohlásil, že cla jsou odvetou za postup Číny v oblasti duševního vlastnictví, přičemž chce zabránit nespravedlivému přesunu amerických technologií a duševního vlastnictví do Číny. Důležitým bodem cel je podle Trumpa také ochrana pracovních míst. Čínské akcie tak v červnu dále ztrácely a přišly v souhrnu o -8 %!

Zasedání ECB přineslo ujištění, že kvantitativní uvolňování bude dále pokračovat, což akciové trhy vyhodnotily jako dobrou zprávu. Na zasedání bylo jednomyslně rozhodnuto o tom, že nákupy dluhopisů budou nadále pokračovat do konce září ve výši 30 mld. EUR za měsíc a následně do konce prosince 2018 se částka sníží na 15 mld. EUR. O navyšování úrokových sazeb se představitelé nebavili, ale guvernér Mario Draghi ubezpečil, že sazby zůstanou nezměněny do konce léta příštího roku nebo tak dlouho, jak bude nutné. Výhled ECB v oblasti růstu HDP se snížil z 2,4 % na 2,1 %, naopak inflační očekávání se navýšilo z 1,4 % na 1,7 %.

Uskutečnilo se také vrcholné setkání lídrů EU, na kterém se primárně řešila migrační krize. Angela Merkelová hledala spojence pro společné řešení této otázky, ne však příliš úspěšně. Summit ukázal nejdnotnost postojů jednotlivých členů unie.

První pololetí letošního roku přineslo po dlouhé době na trhy značný nárůst nervozity a poměrně silné výprodeje na emerging markets. Na globální úrovni se řeší zejména obchodní válka USA proti zbytku světa, migrační krize a rozpolcenost zemí EU. 

[gtag event="single_post_view"]