Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Červenec 2018

Hlavní události:

  • USA: zlepšování obchodních vztahů s EU, obchodní válka s Čínou pokračuje
  • Facebook: největší pokles ceny akcie v historii firmy

Komentář:
Po divokém červnu přinesly prázdniny na akciové trhy přeci jenom zklidnění, které se projevilo růstem akciových indexů.

Donald Trump sice dále pokračuje ve výpadech proti Číně, ale vůči Evropě nastavuje vstřícnější tvář, což se pozitivně projevilo na růstu amerických i evropských akcií. Americký prezident Trump se s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem dohodli na postupném snižování cel průmyslových výrobků kromě aut na nulu. EU se zavázala importovat více zemního plynu a sójových bobů. Na základě dohody by mělo dojít k přehodnocení celní politiky na ocel a hliník.

Naopak vůči Číně pokračuje Trump v tvrdé politice. Nejprve zablokoval možnost vstoupit na americký trh čínskému telekomunikačnímu gigantu China Mobile z obavy o ohrožení národní bezpečnosti, pokračoval hrozbou uvalení cla s dopadem ve výši 500 mld. USD na běžné zboží, jako jsou kabelky, digitální fotoaparáty, nábytek a sportovní potřeby. Ceny každodenních produktů budou stoupat, zejména pak elektronika a textil. Čína na oplátku zvažuje omezení fúzí zahraničních společností v Číně, odebírání licencí a další odvetné kroky.

Za zmínku stojí i dění ve společnosti Facebook, která čelí obvinění kvůli úniku dat uživatelů. Společnost s vyšetřovateli sice spolupracuje, nicméně skandál firmu značně poškozuje. Navíc firma oznámila velmi špatné kvartální výsledky, po jejichž zveřejnění ztratily akcie společnosti téměř -20 %!

Cenu ropy významně ovlivnila zlepšující se situace v Lybii. Tato země by měla na trh v blízké době začít dodávat 750 tisíc barelů ropy denně a mohla by alespoň částečně nahradit produkci kolabující venezuelské produkce.

[gtag event="single_post_view"]