Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Září 2018

Hlavní události:

  • USA: cla na zboží z Číny a růst úrokových sazeb
  • Ropa: cena ropy Brent překonala hranici 80 USD/barel

Komentář:
Také v září dokázal americký akciový trh překonat svá historická maxima. Sice se zdá, že pro další růst ceny akcií již není opodstatnění, ale účastníci trhů se nechovají jen racionálně (v dobách boomu podléhají optimismu a v krizích panice). Hledat prorůstové faktory je tak čím dál těžší, naopak všechny poslední události jsou spíše negativní zprávou pro americké i světové akcie.

USA totiž vyostřují obchodní válku s Čínou. Trump oznámil uvalení dalších cel, která vstoupila v platnost 24. září, ve výši 10 % a v celkovém dopadu v hodnotě 200 mld. USD. Zároveň pohrozil cly na veškerý import v případě odvetného opatření ze strany Číny. Nicméně některé specifické výrobky jsou stále z cel vyčleněny (např. produkty společnosti Apple). Americký prezident navíc mluvil na shromáždění OSN, na kterém se ostře opřel do obchodního deficitu s Čínou, který považuje za nepřijatelný. Obchodní války jsou nebezpečné, v delším horizontu mohou výrazně poškodit mezinárodní obchod a nakonec i produkci a tvorbu bohatství jednotlivých zemí.

Navíc v září zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu americký FED, což také není pro akcie příznivá zpráva. Představitelé FEDu navíc potvrdili plán dalšího zvyšování sazeb v prosinci. V příštím roce by měly sazby dále růst, plánuje se trojí zvýšení sazeb. 

Úrokové sazby zvýšila také ČNB, a to na hodnotu 1,5 %. I u nás vyjádřili centrální bankéři vůli sazby i v budoucnu navyšovat. Guvernér Jiří Rusnok nevyloučil jejich další zvýšení ještě v letošním roce, když cílová úroveň by se měla pohybovat v rozmezí 2,5-3 %.

Centrální banky se snaží zkrotit inflaci, kterou žene vpřed kromě spotřeby také rostoucí cena ropy. Konkrétně cena ropy Brent v září překonala hranici 80 USD/barel a pokračuje v dalším růstu. Je to způsobené rostoucí poptávkou a sníženou produkcí Íránu, který se za vlády Donalda Trumpa opět ocitl na blacklistu USA. Celou situaci ještě zhoršuje ropný kartel OPCE, který se snaží omezovat produkci tak, aby cena ještě dále rostla. 

[gtag event="single_post_view"]