Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Prosinec 2018

Hlavní události:

  • Summit G20
  • ECB ukončila kvantitativní uvolňování

Komentář:
Začátek poslední měsíce v roce se vydařil. Na summitu G20 se americký prezident Donald Trump a čínský prezident Xi Jingping dohodli na dočasném příměří v obchodních válkách. Trump slíbil, že cla na 200 mld. USD nebudou zvýšena ze současných 10 % na 25 %. Naopak Čína se zavázala z USA odebírat podstatné množství zemědělských produktů, energie a průmyslové zboží s cílem snížit obchodní schodek. Čína také sníží cla na automobily. Ovšem prvotní optimismus ze začátku prosince neměl dlouhého trvání. Přehnané nadšení z obchodního příměří mezi Spojenými státy a Čínou vyprchalo celkem rychle a následovaly další výrazné výprodeje na trzích.

Jedním z faktorů, které přispěly k propadům, je americká výnosová křivka, která se dostala do inverzní (negativní) pozice. To znamená, že úroková míra u státních dluhopisů s kratší splatností je vyšší než u těch s delší splatností. Byť nešlo o hlavní benchmark, kterým je rozdíl mezi výnosem 2letého a 10letého amerického bondu, padající spread mezi 3letým a 5letým dluhopisem postačil k tomu, aby na Wall Street vyvolal největší výprodeje od října. A právě to je signál, že trh očekává možnou recesi. Ostatně za posledních 40 let nakonec opravdu nastala, a to ve všech případech, kdy došlo na inverzi (naposledy v roce 2005 a 1998). Zjednodušeně lze totiž inverzní výnosovou křivku interpretovat tak, že investoři mají obavy, co se uděje v nejbližším období, a naopak v delším období jsou optimističtější, přitom standardně je daleko jednodušší předvídat (a být optimistický) nejbližší budoucnost.

V Evropě stále probíhají jednání o blížícím se Brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová sice potvrdila svoji pozici v tajném hlasování v čele Konzervativní strany, nicméně EU již odmítá slevit z dojednaného textu smlouvy. Manévrovací prostor pro britskou premiérku je tak velmi malý. 
ECB ukončila program kvantitativního uvolňování. Za dobu jeho trvání nakoupila aktiva za zhruba 2,6 bilionu EUR. Její bilanční suma se tak vyšplhala až na úroveň 4,7 biliónů EUR, což je téměř 35 % HDP. Sama centrální banka odhaduje, že program kvantitativního uvolňování přispěje v období let 2016-2020 k růstu HDP eurozóny a inflace 0,4 pb ročně. Po ukončení programu plánuje ECB prostředky získané z maturujících dluhopisů dále reinvestovat. Do léta roku 2019 neplánuje ECB zvyšovat úrokové sazby, měnová politika EMU tak zůstane nadále uvolněná. 
Celý rok skončil pro akcie negativně, když americký trh odepsal -6,2%, evropský trh si vedl ještě hůře a skončil se ztrátou -13,2%. Největším propadákem je ale Čína, která v obchodní válce s USA krvácí a ztratila -24,6%!

Výhled pro letošní rok není příliš optimistický. Největšími hrozbami pro akciové trhy zůstávají obchodní války (zejména mezi USA a Čínou), vysoká cena práce, pokles poptávky po automobilech (velká hrozba pro ČR) a rostoucí úrokové sazby. Naopak příležitost by se mohla ukrývat ve značném poklesu ceny akcií v závěru roku 2018. Platí však, že pro dlouhodobé investory se nic nemění, krize a poklesy cen aktiv jsou běžnou součástí cyklického vývoje ekonomiky.