Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Únor 2019

Hlavní události:

  • USA a Čína se blíží dohodě o vzájemném obchodu
  • Velká Británie: odsun brexitu

Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:

Po silné korekci z konce minulého roku se zatím na akciových trzích letos daří. V únoru pokračoval přísun převážně dobrých zpráv, které s sebou přinesly růsty na vyspělých i rozvíjejících se trzích.

Suverénně nejvyšší zisky si připsaly čínské akcie, které těží z optimismu, že se podaří nalézt dohodu mezi USA a Čínou ohledně vzájemného obchodu. Americký prezident Donald Trump v únoru potvrdil, že odloží uvalování nových cel na čínské zboží. Potvrdil také, že v případě dalšího pokroku se chystá sejít se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem ve svém floridském letovisku. Trump oznámil, že USA učinily podstatný pokrok v obchodních jednáních s Čínou o důležitých strukturálních tématech včetně ochrany duševního vlastnictví, převodu technologií, zemědělství, služeb, měny a mnoha dalších. V důsledku produktivních rozhovorů odloží navyšování cel z americké strany. Pokud obě strany dosáhnou dalšího pokroku, hodlá Trump uspořádat setkání s čínským prezidentem, aby uzavřeli příslušnou dohodu.

Britská premiérka Theresa May ve svých plánech dalšího postupu plánuje až dvouměsíční odklad odchodu Spojeného království z EU. Vládní činitelé připravili sérii alternativních řešení ve snaze předejít rezignacím ministrů, kteří jsou rozhodnuti podpořit návrh části poslanců odmítnout odchod Británie z EU bez uzavření dohody. Odklad brexitu je pro evropské akcie pozitivní zprávou, ukazuje se, že britská chuť skutečně se vším všudy opustit EU je stále menší.

Neúspěchem skončilo setkání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem. Severokorejský vůdce si chce jaderné zbraně nechat a žádná dohoda nebude. Druhá schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského lídra Kim Čong-una tak skončila předčasně bez společného obědu. Podle Bílého domu žádná společná deklarace podepsána nebude. Trump na tiskové konferenci řekl, že Kim žádá úplné zrušení všech sankcí na KLDR, ale zároveň si chce ponechat část jaderného arzenálu. Současné jednání severokorejského diktátora však může být jen vyjednávací taktikou, která mu může umožnit dosáhnout co nejlepší pozice pro hledání kompromisu. I proto akciové trhy této negativní zprávě nevěnovaly velkou pozornost.

[gtag event="single_post_view"]