Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Říjen 2019

Po chvíli odmlky se vracíme k komentářům z finančních trhů. Trošku pohled do světa se hodí. Příjemné čtení!

Hlavní události:

  • obchodní válka mezi USA a Čínou
  • odložený Brexit

Komentář:

V říjnu se na akciových trzích dařilo, přestože světová ekonomika pokračuje v mírném zpomalování. K akciím se přidalo také zlato, naopak cena ropy klesala.

V první dekádě měsíce října došlo nejprve k tomu, že Spojené Státy zavedly sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám kvůli účasti na porušování práv muslimské menšiny Ujgurů. Stovky tisíc z nich vláda zavírá do takzvaných převýchovných táborů, dalším omezuje svobodu pohybu, kultury či odívání. Mezi sankcionovanými je i přední výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision. Možnou motivací k zavedení sankcí nemusela být jen lidská práva, ale snaha vyvinout na Čínu tlak před společnými jednáními. Na začátku druhé dekády však USA a Čína uzavřely částečnou obchodní dohodu, která znamená příměří v obchodní válce mezi oběma zeměmi. Měla by vyřešit některé krátkodobé problémy. Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vstoupit v planost ještě v říjnu. Dohoda také klade základy pro širší obchodní dohodu, kterou by prezidenti Donald Trump a Si Ťin-pching mohli podepsat ještě v letošním roce.

Přestože britský premiér Boris Johnson usiloval o vystoupení Velké Británie za každou cenu do konce října, parlament jeho snahu zhatil a premiér neuspěl. Britský odchod z Evropské unie se po dohodě členských zemí EU na podobě nového odkladu brexitu, kterou následně schválil také parlament, znovu odkládá, tentokrát o další tři měsíce. Novým termínem je 31. leden 2020.

Na konci října zasedala nejprve ECB a následně americká centrální banka FED. Evropská banka žádné změny v úrokových sazbách neprovadla, za to americký FED v souladu s očekáváním investorů potřetí za sebou snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na cílové pásmo 1,5-1,75 %.

[gtag event="single_post_view"]