Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Prosinec 2019

Hlavní události:

  • Čína a USA se dohodly na první fázi obchodní dohody
  • v britských parlamentních volbách jasně vyhráli konzervativci

Komentář:

Celý rok 2019 byl pro akciové trhy velmi příznivý. Měřeno světovým indexem MSCI World zhodnotily světové akcie o +27,3%. Akcie v roce 2019 těžily zejména z posunu vyjednávání o nastavení obchodu mezi USA a Čínou, poklesům úrokových sazeb v USA a díky růstu globální ekonomiky. Jenom pro zajímavost, americké akcie měřeno indexem S&P 500 za posledních deset let dokázaly zhodnotit o závratných 190%. Mějme však na paměti, že žádný strom neroste do nebe, nicméně akcie a akciové fondy by stále měly tvořit základ dlouhodobých investorských portfolií.

Stejně jako se povedl celý rok i prosinec byl na akciových trzích pozitivní. Všechny hlavní trhy dokázaly růst s výjimkou Austrálie, která se potýká s největšími požáry ve své historii.

Nejdůležitější prosincovou zprávou je bezesporu dohoda mezi Čínou a Spojenými Státy na první fázi deeskalace obchodního konfliktu. Součástí dohody je, že vůbec nevejde v platnost poslední vlna plánovaných cel. Ta měla zasáhnout čínské zboží v celkové hodnotě 160 mld. USD a měla běžet od poloviny prosince. Na druhou stranu však zatím nedojde ke zrušení žádného z dříve nastavených a dosud platných cel. Spojené státy se rozhodly pouze snížit tarify z letošního září, které se týkají asi 110 mld. USD čínských exportů z 15% na 7,5%. Čína na oplátku slíbila navýšit objem nakupovaných amerických zemědělských produktů.

V britských parlamentních volbách jasně zvítězili konzervativci, kteří přesvědčivě porazili labouristy vedené Jeremym Corbynem. Konzervativci nakonec získali 365 křesel, což představuje silnou majoritu. Boris Johnson by tak měl bez problémů prosadit Brexit do konce ledna. Pravděpodobnost Brexitu bez dohody je nyní téměř nulová, což je výborná zpráva pro britské akcie. Po odhlasování odchodu Spojeného království z Evropské unie však čeká britskou vládu těžký úkol, a to vyjednání nových obchodních smluv s klíčovými partnery.

[gtag event="single_post_view"]