Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Listopad 2020

Hlavní události:

  • USA: prezidentské volby
  • vakcína proti covid-19

Změny vybraných akciových indexů a komodit:

Komentář:
Hlavními hybateli cen akcií byli v listopadu americké volby a ohlášení úspěšného vývoje vakcíny proti covid-19. Hlavní akciové indexy si připisovali více než destiprocentní zisky s vyjímkou hlavní čínského indexu Shanghai Composite, který zpevnil „jen“ o +5,4%. Zlato opět prokázala svou negativní korelaci vůči akciím a odepsalo -5,4%. Z pozitivního sentimentu a očekávání oživení světové ekonomiky nejvíce těžila cena ropy, která zpevnila   o více než čtvrtinu.

S napětím očekávané americké prezidentské volby skončily vítězstvím Joe Bidena. Obhajující prezident Donald Trump prohrál, protože se mu nepodařilo udržet klíčové státy „rezavého pásu“ jako například Michigan a Wisconsin. Nakonec celkové výsledky nebyly až tak těsné, na počet získaných volitelů zvítězil Joe Biden nad Donaldem Trumpem v poměru 306 ku 232. Ale v několika konkrétních státech byly výsledky velmi těsné v řádech desetin procent. Navíc při sčítání výsledků se nejprve projevily hlasy odevzdané prezenčně a z menších volebních okrsků. Průběžně tak vítězil Donald Trum, nicméně jak přicházeli započítané korespondenční hlasy, volby se začaly otáčet. Donald Trump odmítl výsledek voleb uznat a nepogratuloval svému soupeři. Naopak tým jeho právníků podal několik žalob a žádostí o přepočítání výsledků v některých státech. Zatím však bez úspěchu. Situace se tak postupně stabilizuje a je jasné, že 46. hlavou státu se stane Joe Biden. Pro akciové trhy není v krátkém období až tak důležité, kdo zvítězil, ale že nedošlo k těsnějšímu výsledku, při kterém hrozila eskalace napětí v americké společnosti. Přesto americká veřejnost zůstává i nadále velmi rozdělená a mezi oběma tábory, demokraty a republikány, zeje obrovská propast.

Ještě zásadnější dopad na finanční trhy mělo oznámení o úspěšném dokončení vývoje vakcíny proti nákaze covid-19. Jako první přišel s tímto oznámením na trh tandem farmaceutických firem: americký gigant firma Pfizer a německá společnost BioNTech. Poté se připojila se stejně pozitivní zprávou také americká biotechnologická firma Moderna. Podobné výsledky má podle ruských úřadů také ruská vakcína Sputnik V, která se bude vyrábět v Indii. Vzhledem k tomu, že vir se zatím nepodařilo zkrotit, naopak ten se ve vlnách vrací, podle toho, jak se uvolňují resp. utahují opatření, upínají se oči investorů právě k vakcinaci. Ta, pokud bude skutečně úspěšná (účinná a bezpečná) by vrátila do světové ekonomiky tolik důležitý klid, který by pomohl světové ekonomice znovu se postavit na nohy. V současné situaci je v podnikání příliš mnoho systematického rizika, proti kterému se firmy nemohou bránit, nikdy neví, kdy a jaké opatření zasáhne jejich podnikání.

[gtag event="single_post_view"]