Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Prosinec 2020

Hlavní události:

  • USA: obří fiskální stimul
  • EU: last minute Brexit

Komentář:
Ceny akcií rostly také v prosinci, přestože si v listopadu připsaly extrémní zisky. Žádná korekce cen se tedy nekonala. Hlavními příčinami optimismu byla první očkování proti viru COVID-19, schválení obřího fiskálního stimulu ve Spojených Státech Amerických a na poslední chvíli vyjednaná dohoda o podobě Brexitu mezi Evropskou Unií a odcházející Velkou Británií. Dařilo se také komoditám, ropa i zlato si připsaly slušné zisky.

Očkování populace je jedním z hlavních úkolů vlád vyspělých zemí po celém světě. První lidé byli naočkováni na konci minulého roku, postupně by však měli přibývat další a další. S tím se spojí dva základní problémy, kterými zatím jsou nedostatek vakcín a nepřipravenost administrativního aparátu na tak velikou akci, kterou je potřeba provést co nejrychleji. Proto je potřeba počítat zatím s tím, že světem zřejmě proběhne třetí vlna této epidemie. Mnoho ekonomik zůstává stále částečně paralyzováno a to se ve svém důsledku projevuje v ziskovosti firem, která v průběhu letošního roku silně klesá. Tomu nyní neodpovídá ocenění akcií, ty přes pandemii a krátkodobý pokles zažily další úspěšný rok. Zdá se, že ceny akcií nejsou nyní poháněny výkonností firem, ale zejména monetárními stimuly centrálních bank, které letos uvolnily do světové ekonomiky třikrát více peněz než v roce 2008 při finanční krizi!

A nejenom monetární stimuly pohánějí ceny akcií v růstech, vlády nezůstávají za centrálními bankami pozadu, zadlužují se a snaží se povzbudit chřadnoucí ekonomiku fiskálními stimuly. V globálně nedůležitém měřítku je to vidět i na české vládě, která snižuje daně a výrazně zvyšuje výdaje. Mnohem zásadnější pro světovou ekonomiku je ale stimul americké vlády. Americký kongres schválil na konci roku protikrizový balík v hodnotě 900 mld. USD!

Na poslední chvíli se podařilo také dojednat dohodu mezi Evropskou Unií a z ní odcházející Velkou Británií. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda se dohody podaří dosáhnout, nicméně obě strany nakonec dospěly ke kompromisu. Ovšem není jasné, zda je dohoda skutečně kvalitní, zní totiž hlasy, že některé body jsou stále nevyjasněné a velmi brzy se mohou stát předmětem sporů.

Celkově byl letošní rok pro kapitálové trhy velmi úspěšný. A to přes globální krizi v podobě pandemie COVID-19. Akciové i dluhopisové trhy se dostaly na nová maxima. Z toho ale vyplývají rizika pro rok 2021. Na jedné straně máme drahé cenné papíry, masivní monetární a fiskální stimuly, na druhé straně klesá ziskovost firem, nafukují se rozvahy centrálních bank a státy se stále více a více zadlužují. Zároveň se zdá, že roste napětí ve společnosti, což se projevuje na často velmi vyhrocených politických střetech. Proto náš výhled pro příští rok není příliš optimistický. O to více chceme zdůraznit pravidlo diverzifikace a vést investory k tomu, aby investice rozkládaly do různých tříd aktiv a nespekulovali s cílem dosáhnout rychlého zisku.