Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Březen 2021

Hlavní události:

  • USA: klesající nezaměstnanost
  • USA: další fiskální stimul

Komentář:

Optimismus vyplývající z očekávání porážky pandemie COVID-19 žene ceny akcií vzhůru. To v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami umožňuje indexům dosahovat nových rekordů. Z druhé strany je potřeba se na současnou situaci dívat střízlivěji a ne přes růžové brýle optimismu. Po pandemii zůstávají obří dluhy ve státních financích napříč celým světem, stejně tak nízké úrokové sazby a monetární expanze nafoukly rozvahy centrálních bank. Objem peněz v oběhu se také stále zvyšuje. Pokud dojde k relativně rychlému oživení světové ekonomiky, promítne se to do zrychleného růstu inflace, a pak je jen otázkou času, kdy centrální banky budou nuceny sáhnout po zvyšování úrokových sazeb. Velmi zjednodušeně řečeno se vlády a centrální banky postaraly o to, aby dopady pandemie byly na ekonomiku jako celek co možná nejmenší. Nicméně vystavený účet za záchranná opatření je extrémní a nyní přijde na řadu čas jej splácet. Navíc některé sektory jako letectví, turismus nebo některé typy služeb (pohostinství, atd.) dostaly tvrdou ránu, ze které se budou dlouho vzpamatovávat.

Znaky rychlého oživení ekonomiky přicházejí zejména ze Spojených Států Amerických, kterým se daří rychle očkovat a navíc mají velmi pružný trh práce. To na jedné straně znamenalo rychlé propouštění v době zasažení ekonomiky COVIDem-19, na druhé straně nyní firmy zase rychle nabírají zaměstnance. Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila na 6,2%, přesto od vypuknutí pandemie zůstává ještě o 9,5 mil. pracovních míst méně než před jejím příchodem. V USA se pro letošní rok počítá s růstem až o +7% HDP.

Světový obchod utrpěl (drobnou) újmu, když Suezský průplav zablokovala téměř na celý týden obří kontejnerová loď Ever Given společnosti Evergreen. Nakonec se loď podařilo vyprostit, což byla pozitivní zpráva zejména pro evropské trhy, které jsou na fungování průplavu nejvíce závislé.

Na konci měsíce pak prezident USA Joe Biden představil další balíček fiskálních stimulů pro americkou ekonomiku. Tento druhý balíček v objemu 2,25 bil. USD by měl tentokrát směřovat zejména do americké infrastruktury. To by byla další významná injekce (na úkor zvyšujícího se dluhu) pro americké hospodářství, protože od svého nástupu do funkce americký prezident již prosadil pomoc američanům v hodnotě 1,9 bil. USD.