Sledujte nás
Search
Close this search box.

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Duben 2021

Hlavní události:

  • USA: rekordní objem IPO
  • problémy rozvíjejících se zemí s pandemií COVID-19

Komentář:

Akciovým a komoditním trhům se v dubnu dařilo. Akciové indexy překonávaly svá historická maxima. Zřejmě nejsledovanější index S&P 500 hravě překonal metu 4.000 bodů a pokračuje v dalším růstu. Cena ropy po dubnové korekci opět roste a zlato se odrazilo z lokálních maxim a pokračuje v růstu. Poptávka po reálných aktivech je hnaná očekáváním hospodářského růstu po odeznění pandemie Covid-19 a očekáváním zrychlující se inflace.

Prorůstové zprávy přichází zejména z USA, kde ekonomika rychle oživuje, navíc nový prezident přichází s dalšími stimuly pro americkou ekonomiku. Celková výše dodatečných podpůrných balíčků by měla dosáhnout úrovně 3 biliony USD, přičemž se předpokládá, že 2 biliony USD připadnou na infrastrukturu a zbytek na zdravotnictví. K financování obřích investic poslouží zvýšení korporátní daně, kdy Demokraté plánují zvýšení sazby z 21% na 28%. U daní z příjmu fyzických osob se americká administrativa plánuje zaměřit na bohaté lidi, nicméně ohledně změny daní se očekává ještě velký boj mezi zákonodárci.

Silný optimismus a rizikový apetit investorů lze doložit i enormním množstvím vstupů nových firem na burzu při tzv. IPO. Za 1.Q dosáhla hodnota emise nových akcií úctyhodných 1,3 bilionů USD, což představuje nejlepší kvartál od 80. let. Úroveň IPO vždy silně koreluje s ekonomickým růstem, který je po propadech spojených s koronavirem logický. Spousta firem v nejistých dobách vstup na burzu musela odložit, stejně tak investoři by zřejmě nebyli tak ochotní investovat do nových projektů.

Určitým rizikem pro globální ekonomiku nicméně stále zůstává pandemie COVID-19. Tu se nedaří dostat pod kontrolu zejména v rozvojových zemích jako jsou Brazílie nebo Indie. V těchto zemích se navíc šíři nebezpečnější mutace nemoci. To v kombinaci s velkou populací a špatným stavem zdravotnictví znamená riziko dalšího zhoršování situace a může vyústit v odříznutí těchto zemí od zbytku světa. To by se znovu negativně podepsalo na světovém hospodářském růstu, samozřejmě s mnohem drastičtějším dopadem na tyto konkrétní země.