Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Květen 2021

Hlavní události:

  • USA: zrychlující inflace
  • příznivá prognóza OECD

Komentář:
I v květnu pokračoval na akciových a komoditních trzích růstový trend. Nejvíce se dařílo rizikovějším akciím firem z rozvíjejích se trhů. Vlivem zrychlující inflace opět výrazně rostla cena zlata a ropa zakončila obchodování poblíž hranice 70 USD za barel ropy.

Motorem růstu je kombinace fiskální a monetární expanze, kterou aplikují zejména USA a EU. Masivní vládní výdaje a nízké úrokové sazby jsou krátkodobě ideálním prostředím pro podnikání. Je však jen otázkou času, kdy se takto uvolněná politika začne projevovat akcelerující inflací. A zrychlující inflace už vidět je. Meziročně inflace v USA zrychlila na 4,2%! Centrální banky budou muset brzy začít zvedat úrokové sazby, aby se růst cenové hladiny nevymkl kontrole. Růst úrokových sazeb bude zdražovat cenu kapitálu a firmám tak brát část zisků. Je tedy otázkou, kdy optimismus z postcovidového růstu vystřídá skepse růstu úrokových sazeb a vyčerpání vládních stimulů.

Poslední květnový den vydalo OECD novou předpověď, podle které se světová ekonomika bude zotavovat rychleji. Světová ekonomika by letos měla růst o 5,8%, v příštím roce pak o 4,4%. Odhady se zlepšily zejména díky rychlému tempu očkování. Výkonnost jednotlivých ekonomik se však bude velmi lišit, záviset bude zejména na síle zdravotnictví dané země a velikosti vládních stimulů.

[gtag event="single_post_view"]