Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Červen 2021

Hlavní události:

  • USA: podpora technologických společností
  • USA: meziroční inflace +5%

Komentář:

První pololetí letošního roku přineslo investorům na akciových trzích velmi slušné zisky. Například americký index S&P 500 překonal svá historická maxima v letošním roce již více než 30 krát a zpevnil o +14,4%. V samotném červnu ceny akcií dále posilovaly, tedy pokud se podíváme na hlavní světové indexy. Ropa opět výrazně zdražovala a zakončila měsíc na ceně 75,13 USD za barel ropy typu Brent. Cena zlata naopak výrazně poklesla a propadla pod hranici 1.800 USD za trojskou unci.

Na akciových trzích se po delší odmlce dařilo technologickým firmám. Ceny akcií tahounů technologického segmentu, jako jsou Apple, Amazon, Google, Facebook, Microsoft nebo Tesla, dokázaly růst o +5% až +10%. Americké technologické firmy těží z balíčku, který schválil v červnu Americký Senát. Přijatá opatření mají posílit pozici USA vůči čínským technologiím. Součástí balíčku je podpora ve výši 50 mld. USD na výzkum a výrobu polovodičů. USA tak chtějí snížit svou závislost na dovozu nedostatkových čipů z Číny a zároveň podpořit tvorbu nových pracovních míst.

Meziročně inflace v USA vyrostla na +5%. Podle odhadů je přibližně polovina z tohoto vysokého čísla tvořena odloženou poptávkou po automobilech, letenkách, ubytování a stravování v restauracích. Tento argument používá také americký FED, podle kterého jsou cenové tlaky přechodné, a proto stále nepřistupuje ke zvedání úrokových sazeb. Nicméně FED má možná jiný hlavní motiv udržování extrémně uvolněné měnové politiky a tím je trh práce. Pandemie koronaviru odhadem zrušila více ne 70 mil. pracovních míst a situace se zřejmě brzy nezlepší. I proto FED dále pokračuje v kvantitativním uvolňování a pokračuje v programu nákupu dluhopisů, čímž pumpuje do ekonomiky peníze, v objemu 120 mld. USD za měsíc.

Jiná situace je v ČR. Přestože inflace je ve srovnání s USA nižší a meziročně se drží na úrovních kolem +3%, ČNB se vyšší inflace obává a zvedla základní úrokovou repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,5% a počítá s dalším navyšováním i ve druhém pololetí. Příčinou mohou být i obavy z extrémního růstu cen nemovitostí a s tím spojený boom na hypotečních úvěrech.

[gtag event="single_post_view"]