Sledujte nás

VCZS zprávy

Komentář k vývoji na finančních trzích – Červenec 2021

Hlavní události:

  • MMF očekává letošní růst světové ekonomiky +6%
  • Čína: technologické akcie pod tlakem

Komentář:

Rozdílně dopadlo obchodování na hlavních světových akciových trzích. Zatímco americké a evropské indexy posílily, hlavní čínský, japonský a brazilský index poměrně hodně ztratily. Cena zlata oproti předchozímu měsíci vzrostla, šlo však zatím jen o částečnou korekci předchozího propadu. Postcovidové globální oživení dál žene vzhůru cenu ropy, která zakončila červenec na úrovni 76,33 USD/barel ropy typu Brent.

Hlavní otázkou zůstává, jak dlouho ještě bude pokračovat současný rychlý růst světové ekonomiky, který nastal po spuštění očkování a uvolnění některých restrikcí uvalených proti šíření nákazy COVID-19. Mezinárodní Měnový Fond stále očekává pro letošní rok růst světové ekonomiky o +6%, nicméně objevují se rizika, která by mohla zasáhnout globální ekonomiku ještě v tomto roce. Největším rizikem je šíření varianty Delta onemocnění COVID-19, případně vznik dalších silnějších mutací. Dalším rizikem je zrychlující inflace, která zřejmě dříve nebo později donutí centrální banky hlavních světových ekonomik ke zvýšení úrokových sazeb, což by se negativně projevilo na hospodářském růstu.

Americká centrální banka FED zatím úrokovou sazbu nezvýšila. Centrální bankéři se domnívají, že oživení na trhu práce ještě není dostatečné a je ještě čas začít s inflací bojovat. Přesto se dá očekávat, že ještě v letošním roce dojde ke zvýšení úrokových sazeb v USA.

Čínské technologické akcie schytaly ránu od čínské vlády, která na tyto firmy vyvýjí další regulatorní tlaky s cílem mít tento segment pod kontrolou. To děsí zejména americké investiční fondy, kteří snižují své investiční pozice v čínských technologických akcií.

[gtag event="single_post_view"]